Umysł w dobrej formie – część 2. Jak zapamiętywać? + Konkurs Mikołajkowy 🎅


gwiazdki

yhg6llfljs0-lacie-slezak

„Muszę mieć kolosalnych rozmiarów umysł: czasem potrzebuję aż tygodnia, żeby pozbierać myśli” jak powiedział Mark Twain. Kto z nas tak nie ma? Można jednak wyćwiczyć swoją pamięć w taki sposób, aby nie tylko pozbierać myśli, ale również uczyć się szybciej i zapamiętywać na dłużej.

PAMIĘĆ DŁUGOTRWAŁA

Jak to się dzieje, że zapamiętujemy coś na długo w naszej pamięci? W dużej mierze zależy to od intensywności pierwszego zapisu. Stąd ważne jest by przy nauce włączyć zarówno wzrok, słuch, ruch oraz aby w trakcie nauki  towarzyszyły pozytywne emocje. Stąd tak łatwo uczymy się słówek z ulubionych piosenek, a tak trudno wbić nam do głowy wzory matematyczne. Pojawiły się również badania na temat wpływu snu czy głębokiego relaksu na zapamiętywanie opublikowane w magazynie „Science”. Związane jest to z występowanie fal theta. Pierwsze badania tego typu zostały przeprowadzone na szczurach, ale również te wykonane na ludziach zaskakują. Magazyn „Psychology Today” przedstawił relacje z kanadyjskich badań z udziałem studentów, w którym okazało się, że studenci uczący się całą noc zapamiętali mniej, niż Ci którzy pouczyli się parę godzin i poszli spać.

Podczas snu mózg zdaje się przyswajać i sortować nowe informacje oraz ustalać ich znaczenie. Jak wynika z najnowszych badań, przedziwne historie, które często tworzymy we śnie, służą temu, by mózg mógł powiązać ze sobą całą masę nowych, oderwanych faktów, a tym samym odkryć ich znaczenie i odpowiednio je posortować.

NAJLEPIEJ ZAPAMIĘTUJEMY TO, CZEMU TOWARZYSZĄ SILNE EMOCJE

„Gdy informacja, która ma być zapamiętana, jest naładowana emocjonalnie, wryje się w pamięć” /Jill Neimark/

Jeśli byliśmy przepytywani na środku sali z jakiegoś zagadnienia i nie potrafiliśmy na nie odpowiedzieć, z pewnością po kilkunastu latach nadal znacie odpowiedź na postawione wtedy pytanie. Silne emocje, zarówno negatywne jak i pozytywne zwiększają możliwość zapamiętywania przez nasz mózg. Zawdzięczamy to intensywnemu wydzielaniu dwóch hormonów: adrenaliny i noradrenaliny.

ORGAN NIE UŻYWANY ZANIKA!

Statystyki pokazują że im dłużej żyjemy, tym bardziej jesteśmy narażeni na Alzheimera czy inną formę demencji. Mam dla Was jednak dobrą wiadomość. Pod wpływem stymulacji mózgu stary umysł może nadal wytwarzać nowe połączenia odpowiedzialne za pamięć. W jaki sposób możemy to robić? Jest kilka sposobów 🙂

 1. WYSYPIAJ SIĘ – zdrowy sen to najlepszy moment dla umysłu na posegregowanie zdobytych w ciągu dnia informacji.
 2. JEDZ ZDROWO – zbilansowana dieta wpływa również na nasz umysł. Nie przesadzaj z kawą, bo nie tylko wypłukuje niezbędne mikroelementy, ale również zaburza cykl snu tak potrzebny do zapamiętywania na dłużej.
 3. DBAJ O KONDYCJĘ FIZYCZNĄ – nasz umysł bardzo lubi chwilę przerwy. Zadbaj więc o lepszą jego pracę dotleniając komórki. Spacer, wycieczka rowerowa czy poranna gimnastyka powinny stać się częścią Twojego dnia.
 4. UCZ SIĘ AKTYWNIE SŁUCHAJĄC – jeśli jesteś studentem staraj się uważać na wykładach. Być może masz wykładowcę, który ucząc podaje przykłady z życia. To najlepszy sposób na zapamiętanie!
 5. RÓB NOTATKI – najlepiej kolorowe, z podkreśleniami, wykresami, mnemotechnikami. To na prawdę działa!
 6. POBAW SIĘ W ODKRYWCĘ – zdobywaj wiedzę poprzez szukanie z różnych źródeł odpowiedzi na konkretne zadanie. Stajesz się wtedy ekspertem w tej dziedzinie.
 7. GRAJ W GRY LOGICZNE I ROZWIĄZUJ KRZYŻÓWKI – jeśli lubisz taką formę spędzania czasu to jesteś szczęściarzem, bo mimochodem ćwiczysz swój umysł. Jeśli nie – zachęcam do tego żeby pobawić się z dzieckiem w zapamiętywanie obrazków lub granie w gry logiczne. Zima jest do tego świetną porą roku. Moja pani od biologii zawsze powtarzała, że nic tak dobrze nie robi dla naszego mózgu jak krzyżówka i surowa marchewka przed snem. Trudno się z nią nie zgodzić 🙂
 8. SKORZYSTAJ Z GOTOWYCH POMOCY – Akademia Umysłu już od ponad 10 lat tworzy programy zwiększające możliwości naszego umysłu. Na jej stronie www.akademia-umyslu.pl znajdziesz gotowe programy zwiększające pamięć, koncentrację czy przyspieszające czytanie.

pudelko3d_dwupak_pamiec

ĆWICZENIA Z AKADEMIĄ UMYSŁU

Program zawiera następujące ćwiczenia :

 1. Rozgrzewka
 2. Połącz pary
 3. Zliczanie symboli
 4. Uzupełnij obrazki
 5. Zapamiętaj znaki
 6. Kolejność obrazków
 7. Telefony
 8. Kalendarz
 9. Sumki
 10. Wskaż ciąg
 11. Matryce
 12. Cyfrówka
 13. Spirale
 14. Karty – kolory

Duża liczba zadań do wykonania, 3 stopnie trudności i świetnie dobrane merytorycznie ćwiczenia to tylko nieliczne zalety programu. Tak, jak już pisałam w pierwszej części dotyczącej koncentracji (TUTAJ), program świetnie nadaje się na przerwę lub relaks w zimowy wieczór. Wiele ćwiczeń, a w zasadzie zadań dla całej rodziny. Nauka numerów telefonów, odnajdywanie par czy zapamiętywanie kartek z kalendarza to tylko nieliczne z zadań przed jakimi stajemy.

Program do kupienia na stronie Akademii Umysłu :  http://www.akademia-umyslu.pl/sklep/produkt/pamiec-cz.-1

KONKURS MIKOŁAJKOWY 🎅

Z okazji Mikołajek zapraszam do wzięcia udziału w konkursie. Razem z Akademią Umysłu mamy do rozdania 3 programy PAMIĘĆ 1 w wersji elektronicznej (czyli na maila przesyłany jest link do pobrania programu oraz hasło aktywacyjne).

pudelko2d_au_pamiec1

Zadanie konkursowe: Napisz jakie problemy z pamięcią najbardziej Ci dokuczają i jak sobie z nimi radzisz.

Odpowiedzi proszę przesyłać na maila: kontakt@niezbednikkobiety.com w tytule: AKADEMIA UMYSŁU KONKURS lub skorzystaj z formularza kontaktowego na dole wpisu.

Nagrodzimy najciekawsze odpowiedzi!

Zwycięzcy zostaną poinformowani mailowo, a lista zwycięzców zostanie zamieszczona pod postem konkursowym dnia 21 grudnia 2016 do godziny 12.00.

POWODZENIA!

 

WYNIKI KONKURSU

wyniki-konkursu

Proszę zwycięzców o kontakt mailowy w celu przekazania nagród!

 

Posted on 06/12/2016, in AKTUALNOŚCI, ROZWÓJ and tagged , , , . Bookmark the permalink. 7 Komentarzy.

 1. ja robiłam kiedyś jeszcze tzw „mapy myśli” i uczyłam się za pomocą skojarzeń. Też przynosiło efekty 😉

  Polubione przez 2 ludzi

 2. eeeeeee, a czemu nie w papierowej? 😦 Jakoś nie jestem zwolennikiem komputerowych wersji książek (toż to profanacja). Co prawda czasem są wygodniejsze, ale uważam, że książka to książka i jak nigdy jestem w tej kwestii wierna papierowej tradycji 😉

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: