Umysł w dobrej formie – część 1. Sposoby na koncentrację.


gwiazdki

mozg

Zastanawialiście się kiedyś czy Wasz umysł wykorzystuje w pełni swoje możliwości? W filmie „Jestem Bogiem” (Limitless) Bradley Cooper połykał magiczną tabletkę, która wykorzystywała prawie 100% możliwości jego umysłu. Niestety w realnym świecie taka tabletka nie istnieje, ale poprzez różne ćwiczenia możemy zachować sprawność  umysłu. W dzisiejszym, pierwszym z całego cyklu wpisów „Umysł w dobrej formie„, skupimy się na koncentracji, a dokładniej na sprawdzonych sposobach zwiększenia swojej koncentracji.

CZYM JEST KONCENTRACJA?

Aby móc przytoczyć sposoby zwiększania koncentracji, warto zastanowić się co to w ogóle jest. Według definicji: „zjawisko polegające na skupieniu, ześrodkowaniu uwagi (w domyśle: świadomości), skierowaniu jej na określoną myśl, przedmiot, zagadnienie, wydarzenie, sytuację czy zjawisko i utrzymywaniu w czasie.” Jednym słowem jest to skupienie się na rzeczy, którą robimy bez rozpraszania myśli.

Czy zdarzył się Wam, że czytaliście kilka razy to samo zdanie w książce, bo nie mogliście się na niej skupić? A może większość zadań przeciągacie w czasie nieświadomie, krążąc wokół tematów – zamiast skupić się na jednym? Można w znaczący sposób poprawić swoją koncentrację, a co za tym idzie mieć więcej czasu i zwiększyć efektywność naszego umysłu. Wystarczy wyeliminować rozpraszacze oraz ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć!

JAK ĆWICZYĆ?

Na szczęście na poprawę koncentracji są znane ćwiczenia 🙂 Akademia Umysłu stworzyła odpowiednie do tego celu programy, dzięki którym zwiększamy zdolność naszej koncentracji.

pudelko3d_au_koncentracja1Każde znajdujące się ćwiczenie na płycie dopasowane jest do wieku oraz możliwości. Jakie ćwiczenia mamy do wyboru?

pudelko2d_au_koncentracja1

 1. Rozgrzewka
 2. Kości
 3. Piętnaskta
 4. Rejestracje
 5. Abecadło
 6. Kombinator
 7. Policz kąty
 8. Krzyż
 9. Znikające puzzle
 10. Kształty
 11. Figura asymetryczna
 12. Skreślanka
 13. Ile widzisz?

Ćwiczenia to przede wszystkim dobra zabawa.  Mam wrażenie, że jest to dla mnie trochę taka przerwa od codziennych obowiązków, a zarazem świetny trening umysłu. Poza tym uważam, że na zbliżające się jesienno-zimowe miesiące jest to ciekawy sposób na spędzanie czasu – zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych.

bez-nazwy-2

Każde z ćwiczeń ma stopień trudności, opis oraz zapamiętuje nasze wyniki. Dzięki temu widzimy postępy naszego umysłu.

kombinator

Nieograniczona liczba użytkowników – to kolejna zaleta. Z jednego programu może korzystać cała rodzina. Ćwiczenia rozwijają postrzeganie, rozumienie, kojarzenie i wyobraźnię. Czy możemy zafundować dzieciom lepszą rozrywkę?

pietnastka

Co jeszcze możesz zrobić dla swojej koncentracji?

Pewnie wielu z Was zastanawia się: „A to można zrobić jeszcze więcej?!” Otóż można! Sprawdźcie moje sposoby, które dodatkowo zwiększają zdolność koncentracji.

1 CZASOWE RAMY

Każdy z nas na początku ma inną zdolność koncentracji. Aby sprawdzić jaka jest Twoja skup się na zadaniu w określonym czasie. Na przykład daj sobie 30 min. na naukę języka obcego. Po tym czasie sprawdź czy byłeś skupiony przez cały czas? Może 30 min to za dużo? A może za mało? Każdy z nas na początku umie się skupić przez inny okres czasu. Dla jednych będzie to 5 dla drugich 30 min. Kiedy już poznasz swoje ramy czasowe staraj się zwiększać ten czas o 1 min., 5 min., 10 min….

2 PLANUJ

Dla mnie jest to jedna z rzeczy ułatwiająca koncentrację. Mam bardzo mało czasu w ciągu dnia i bardzo dużo aktywności. Gdyby nie plan, w którym krok po kroku mogę opisać co będę robić – na pewno połowa rzeczy byłaby przekładana z dnia na dzień. Kiedy widzę zapisaną aktywność w notesie – wiem, że muszę się na niej skupić i szybko ją wykonać, bo w kolejce są następne. Bardzo mi to pomaga.

3 CZYTAJ WIĘCEJ

Czytanie to świetny sposób, aby budować swoją koncentrację. Spróbuj przeczytać coś bez zatrzymywania przez zaledwie trzydzieści minut i powoli buduj swoją wytrzymałość na czytanie przez godzinę lub nawet dwie godziny (tylko z krótkimi przerwami). Będąc w stanie skupić się na materiale przed sobą, bez względu czy czytasz powieść, romans lub biografię, jesteś w stanie nauczyć się skupienia na swojej pracy.

 • Zadawaj sobie pytania, co kilka stron, aby upewnić się, że rozumiesz to, co czytasz, oraz że Twoja uwaga i koncentracja jest w materiale, który czytasz.
 • Czytanie w godzinach porannych jest świetnym sposobem, aby obudzić swój umysł.
 • Postaw sobie za cel czytanie przez 30 min. dziennie, a oglądaj telewizję przez 30 min. mniej. Telewizja bowiem nie zwiększa Twojej koncentracji, a osłabia ją. Spowodowane jest to nadmierną ilością bodźców dopływających do nas z ekranu.
 • Spróbuj ograniczyć wszystkie „rozpraszacze” podczas czytania. Trzymaj telefon wyciszony, poproś członków rodziny o nie przeszkadzanie itp. To nie tylko pomoże Ci budować swoją koncentrację i skupienie, ale również wchłonąć słowa napisane na stronie.

4 BĄDŹ MNIEJ WIELOZADANIOWY

Niektórzy uważają, że robienie kilku rzeczy na raz przyspiesza ich pracę. Niestety nie ma nic bardziej mylnego. Jeśli musisz się nauczyć danego materiału i będziesz to robić sprzątając dom – zyskasz czyste mieszkanie, ale na pewno nic nie zapamiętasz z materiału. Szybciej osiągamy swoje cele jeśli skupiamy się na jednej rzeczy. Nie ma nic gorszego niż na przykład praca przy komputerze oraz jednoczesna rozmowa ze znajomym – udowodniono, że spowalnia to pracę o połowę!

5 STWÓRZ SWÓJ RYTUAŁ

Jeśli wybierasz się do 8-godzinnej pracy, dobrze zadbać o swoją codzienną rutynę.:

 • wyśpij się
 • wychodź do pracy o tej samej porze
 • dotleń się – może zamiast jechać tramwajem, wysiądź jeden przystanek wcześniej? Lub otwórz okno i zrób kilka oddechów!
 • ćwiczenia fizyczne poprawią sprawność umysłu! Wykonaj kilka przysiadów, idź na siłownie, basen – zanim rozpoczniesz pracę!
 • ogranicz kofeinę. Nie każę od razu z niej rezygnować. Jedna kawa w zupełności wystarczy, aby rano dostać kopa. Później tylko spowalnia Cię w pracy.

Teraz możesz usiąść do pracy 😉

6 PRZEWIDYWANIE POTRZEB

Jeśli chcesz być skupiony i wydajnie pracować to należy przewidzieć swoje potrzeby przed rozpoczęciem zadania. Twój umysł zacznie „wędrować” jeśli twoje ciało będzie chciało zrobić coś innego.

 • Miej zdrowe przekąski w zasięgu ręki. Takie jak: orzechy, jabłka, banany. Twój umysł nie skoncentruje się jeśli będziesz myśleć o jedzeniu.
 • Zadbaj o nawodnienie organizmu. Nie ważne gdzie jesteś, powinieneś zawsze mieć przy sobie butelkę wody, aby utrzymać swoje ciało odświeżone.
 • Noś więcej ubrań. Jeśli pomieszczenie, w którym pracujesz jest zbyt gorące lub zbyt zimne, powinieneś być na to przygotowany. Nie chcesz stracić koncentracji, ponieważ pocisz się lub masz dreszcze i nic z tym nie może zrobić.

7 ZRÓB SOBIE PRZERWĘ

Przerwy są tak samo ważne jak skupienie na zadaniu. Krótkie przerwy ok. 10 min. po 1 godzinie naszej pracy zwiększają naszą koncentrację.

 • Wykorzystaj przerwę jako motywację. Na przykład: „Mogę mieć pyszne smoothie kiedy skończę z tymi dokumentami”. To dobry sposób zwłaszcza gdy nie ma nic pozytywnego na horyzoncie.
 • W czasie przerwy odpisz na sms-a, maila, zadzwoń do znajomego. To jest ten czas, kiedy możesz to zrobić.
 • Wykorzystaj przerwę na ćwiczenia. Na przykład: joga w biurze czy nauka oddychania.

8 ĆWICZENIA FIZYCZNE, CZYLI DOTLEŃ MÓZG

Ćwiczenia fizyczne dotleniają nasz mózg. Jest to niezmiernie ważne w procesie zapamiętywania, koncentracji i kojarzenia. Ćwiczeń, które możemy tutaj wykonywać jest wiele: od biegania, przez jogę po ćwiczenia oddechowe. Ważne by każdego dnia podarować swojemu umysłowi dawkę tlenu.

9 MUZYKA DOBRA NA KONCENTRACJĘ

W trakcie pracy dobrze się nie rozpraszać. W tym celu możecie zakupić płytę z muzyką, która polepsza koncentrację: Muzykoterapia Lee Bartel, muzyka relaksacyjna do koncentracji Sa01. Pierwsza płyta z serii SonicAid. Rytmika utworów jest zgodna z częstotliwością fal mózgowych w stanie koncentracji. Dzięki temu płyta jest niezastąpioną pomocą przy zajęciach wymagających uwagi i skupienia.

Płytę możecie zakupić tutaj.

 


Zapraszamy do zapisania się do newslettera Akademi Umysłu – zyskacie nie tylko zniżki, ale też możecie wziąć udział w Maratonie Umysłu ❤ (kliknij w obrazek i zapisz się już dziś).

zdjecie

http://www.akademia-umyslu.pl/newsletter-maraton

Posted on 30/09/2016, in AKTUALNOŚCI and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: