Kryminały medyczne Tess Gerritsen


gwiazdki

gerritsen

Swoją słabość do kryminałów odkryłam już w podstawówce, kiedy to przeczytałam „Dziesięciu Murzynków” Agaty Christie. I chociaż lubię inne gatunki literackie również, to zawsze chętnie sięgam po serię kryminałów. Tym razem kryminały medyczne Tess Gerritsen.

Tess Gerritsen jest z zawodu lekarzem internistą, co tłumaczy bardzo szczegółowe opisy anatomii ludzkiego ciała zawarte w thrillerach medycznych, które wyszły spod jej pióra. Została doceniona przez S. Kinga oraz czytelników za kryminał „Umrzeć po raz drugi”.

„Chirurg”Chirurg Tess Gerritsen – pierwsza część kryminałów z tej serii, jest na prawdę książką godną polecenia w przeciwieństwie do opisanej niedawno przeze mnie „Dziewczyny z pociągu” P. Hawkins. Ciekawi bohaterowie : Jane Rizzoli, Catherine Cordell, Thomas Moore czy Maura Isles. Każdy z nich prezentuje inne wartości, wywodzi się z innego środowiska. Połączyła ich sprawa „Chirurga” – tajemniczego seryjnego zabójcy. Książka wprowadza w świat kryminalnej zagadki i czytelnik na prawdę zatraca się w tym świecie. Każdego wieczoru musiałam przeczytać chociaż parę stron, bo nie mogłam zasnąć, a to najlepsza rekomendacja. Książka wciągająca do ostatnich stron.

Bardzo podobały mi się też fragmenty ukazujące punkt widzenia mordercy. Jego myśli, obsesja, pasja. To uświadamia jak różni jesteśmy. Każdego człowieka, nawet tego, który przez sąsiadów jest nazwany: „przeciętny, dobry, spokojny”,  może podniecać coś strasznego. W zaciszu domowym może robić rzeczy o jakich się nie śniło.

Ulubione cytaty:

„Ból łączy dwoje ludzie o wiele silniej niż miłość czy namiętność. „

Małżeństwo składa się z takich drobiazgów, jak przypalone obiady i kąpiele w basenie o północy. To właśnie one łączą dwoje ludzi.

„Skalpel”Skalpel jest kontynuacją pierwszej części. Książka, która również trzyma w napięciu do końca. Uciekający z więzienia Chirurg ma teraz tajemniczego wspólnika, a jak wiadomo taki duet jest bardzo niebezpieczny. Kolejne morderstwa, kolejne niewyjaśnione motywy i tropy. W tej części poznajemy lepiej główną bohaterkę Jane Rizzoli. Pojawia się wątek osobisty, co bardzo mi się podoba. Dzięki temu widzimy w bohaterce ludzkie oblicze nie tylko twardą policjantkę, która chce się upodobnić do swoich kolegów. Zakończenie trochę zbyt szybkie, zbyt oczywiste, ale książka jako całość bardzo dobra.

Ulubione cytaty:

Ludzie szczęśliwi stają się samowystarczalni, oddychają innym powietrzem i podlegają innym siłom grawitacji.”

Stanowiła przykre przypomnienie, że piękno i brzydota zostaną kiedyś zrównane przez bakterie i robactwo, stając się takim samym, gnijącym mięsem.

Grzesznik„Grzesznik” to trzecia książka z Jane Rizzoli w roli głównej. Tutaj nie ma już kontynuacji i nawiązania do dwóch pierwszych tomów. Jest nowe morderstwo i nowe miejsce zbrodni – klasztor. Książka, w której tytuł nie bez powodu nawiązuje do grzechu. Grzechy popełniają tutaj ludzie – nawet Ci, po których się tego nie spodziewamy.

W tej części poza Jane Rizzoli więcej do powiedzenia ma dr Maura Isles. Jest to według mnie najciekawsza postać tej części. Dużo dowiadujemy się o Królowej Zmarłych. O jej życiu prywatnym, a także o jej pracy z umarłymi. Jednak ciekawostek tutaj nie brakuje, mamy wioskę trędowatych, zakonnice, która niedawno urodziła dziecko, mamy życie osobiste i przeszłość, która miesza się z teraźniejszością. Bohaterowie staną przed trudnym zadaniem, a czytelnikowi będzie towarzyszyć wiele emocji.

Ulubione cytaty:

Nie wierzyła w niebo ani piekło. Nie była nawet pewna, czy wierzy w nieśmiertelność duszy. A jednak stojąc w tej świątyni i zapalając świeczki, doznawała pociechy, gdyż wierzyła w siłę pamięci. Tylko zapomniani są naprawdę martwi.

„Wszyscy staramy się zachować równowagę, pomyślała Maura. Walczymy z pokusą jak z grawitacją. A gdy w końcu upadamy, jesteśmy zawsze tacy zaskoczeni.”


Jeśli chcecie przeczytać serię kryminałów Tess Gerritsen, to wypisuję ją w kolejności, w której powinno się ją przeczytać:

 1. 2001 Chirurg (The Surgeon)
 2. 2002 Skalpel (The Apprentice)
 3. 2003 Grzesznik (The Sinner)
 4. 2004 Sobowtór (Body Double)
 5. 2005 Autopsja (Vanish)
 6. 2006 Klub Mefista (The Mefisto Club)
 7. 2008 Mumia (The Keepsake) aka Keeping the Dead
 8. 2010 Dolina umarłych (The Killing Place) aka Ice Cold
 9. 2011 Milcząca dziewczyna (The Silent Girl)
 10. 2012 Ostatni, który umrze (The Last to Die)

Miałam wielki problem gdzie przypasować 3 przeczytane teraz książki do mojej listy CZYTELNICZE WYZWANIE 2016. Zdecydowałam jednak, że  „Chirurg” będzie książką o pracy (w domyśle policjantki), „Skalpel” jako książka, której okładka mi się podoba, a „Grzesznik” książka o Bogu. Moja lista powoli się zapełnia. Mam nadzieję, że w wakacje pojawi się na niej więcej książek 🙂

Posted on 27/06/2016, in AKTUALNOŚCI, NIEZBĘDNIKOWY KĄCIK CZYTELNICZY and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

 1. Nie znam kryminałów medycznych, ale wiem gdzie można dostać odzież medyczną. Sklep z odzieżą medyczną znajduje się chociażby w Łodzi, jest bardzo zaopatrzony i można dostać wszystko co szpital, klinika potrzebuje.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: