Jak dobrze wybrać nauczyciela języka obcego?


gwiazdki

kaboompics.com_Woman talking on iPhone 6

Wiele osób uczących się języka, nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest wybranie odpowiedniego nauczyciela języka obcego. Dzisiaj o tym, czym powinniśmy się kierować aby wybrać dobrze.

1. CERTYFIKATY I UPRAWNIENIA 🎓

Nawet native speaker musi mieć przygotowanie dydaktyczne i metodyczne do nauki języka obcego. Warto również zasięgnąć języka wśród znajomych. Poczta pantoflowa to najefektywniejsza metoda marketingu, ale też i doskonałe źródło informacji. Podobnie jak przy wyborze niani, najlepsi nauczyciele są rozchwytywani i terminy prowadzonych przez nich kursów trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Polecam skorzystanie z lekcji próbnej (czasami bywa bezpłatna), wtedy bowiem możemy poznać sposób prowadzenia zajęć, podręczniki i wyposażenie techniczne oraz sprawdzić „chemię” miedzy uczniem a nauczycielem.

2. DŁUGOŚĆ LEKCJI ⏰

Pisałam Wam już o tym jak ważne jest to ile czasu efektywnie się uczymy. Nawet jeśli uczysz się 20 min. ale jesteś skupiony i uczysz się właściwego materiału, nauka nie sprawi ci trudności. Bardzo ważne jest, jeśli zdecydujemy się na lekcje w domu, aby nauka odbywała się w osobnym pokoju, a domownicy (również czworonożni) chodzili na paluszkach.

3. CZĘSTOTLIWOŚĆ SPOTKAŃ 📝

Nie każdy dobry i polecany nauczyciel ma czas na regularne spotkania. Pamiętaj, aby zapytać wybraną osobę jak często będą odbywać się lekcje. Systematyczność w nauce jest bardzo ważna jeśli nie najważniejsza! Świetnym rozwiązaniem jest nauka przez Skype. Wielu native speakerów preferuje taki sposób nauki, gdyż ani jedna, ani druga strona nie traci czasu na dojazd. Poza tym taka nauka jest bardzo efektywna – wybierz wtedy nauczyciela, który mieszka w kraju, którego język chcesz posiąść. Poznasz wtedy nie tylko język w środowisku, w którym funkcjonuje, ale również kulturę i tradycje danego kraju.

4. UMIEJĘTNOŚĆ PRZEKAZYWANIA WIEDZY 🙏

Istotną kwestią w doborze nauczyciela jest tzw. „chemia”. Jeśli miedzy Tobą a nauczycielem nie ma nici porozumienia to na pewno nauka będzie upływać wam w stresującej i niezbyt przyjemnej atmosferze. Staraj się wybrać takiego nauczyciela, przy którym czujesz się swobodnie. Lubisz żartować? Znajdź nauczyciela, który również lubi – wtedy będziecie się uczyć w przyjemnej atmosferze, a to świetne podłoże do nauki. Jeśli jesteś osobą poważną i pragniesz aby nauczyciel traktował Cie jak taką osobę – również traktuj to jako kryterium w doborze nauczyciela.

5. UKRYTY POTENCJAŁ 💡

Według naukowców każdy z nas ma ukryty potencjał językowy. Zadaniem dobrego nauczyciela jest go odkryć. Często nauczyciele odkrywają go, zaprzyjaźniając się ze swoimi uczniami. To daje im wiedze o tym, co lubią robić najbardziej w wolnym czasie i tak układają lekcje żeby uczyć się na tematy znane i lubiane przez ucznia. Jeden z moich znajomych nauczycieli języka obcego, mając ucznia, który lubił biegać (chociaż sam za tą formą aktywności nie przepadał) zorganizował zajęcia na bieżni. Podczas biegania tłumaczył mu zasady gramatyki oraz uczył słownictwa związanego ze sportem (jak kontuzje, oddychanie, ćwiczenia itd.) Z takiej lekcji wyniesiesz więcej niż siedząc nad książkami.

6. CENA 💰

Porównuj ceny i zapytaj o rabaty, często można uzyskać zniżki dla rodzeństwa, bądź też inne rabaty – np. w przypadku kontynuacji kursu lub zapłaty za cały rok z góry. Cena zawsze stanowi istotną kwestie w doborze nauczyciela. Niektóre osoby cenią swoją wiedze niezmiernie wysoko – co nie jest złe, ale z pewnością nie dla każdego. Decydując się na nauczyciela pamiętaj, że lekcje mają być Twoją przyjemnością i możliwością rozwijania swoich językowych umiejętności. Jeśli te zajęcia nadszarpną Twój domowy budżet będziesz czuł ogromną presje (zwłaszcza jeśli nauka języków sprawia ci trudność), a to może rzutować na Twojej dalszej nauce.


Znacie już kryteria, na które powinniście zwrócić uwagę w doborze nauczyciela języka obcego. Jeśli nie macie osoby, która może Wam kogoś takiego polecić zachęcam do odwiedzenia  strony https://preply.com/pl/

preply1

Znajdziecie tutaj mnóstwo ciekawych ogłoszeń nauczycieli, korepetytorów i osób chętnych do pomocy w nauce. Mam nadzieje, że uda Wam się znaleźć osobę kreatywną, dobrze przygotowaną, pod okiem której odkryjecie swój potencjał językowy.

183276LOGO

Posted on 13/05/2016, in AKTUALNOŚCI, ROZWÓJ and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: