Eric – Emmanuel Schmitt „Napój miłosny”


gwiazdki

napój-miłosny

Autora nie muszę przedstawiać. Jest znany z wielu swoich dzieł. Jak zwykle lekkim piórem pisze o rzeczach ważnych, trudnych i niezwykłych. O ludzkiej naturze i jej przewrotności.

W książkach E.E. Schmitta zakochałam się dawno temu. Pamiętam jak poruszyły mnie opowiadania „Odette i inne historie miłosne”. Jak zaimponowała mi książka „Kiedy byłem dziełem sztuki”, a także jak wpłynęły na mnie: „Małe zbrodnie małżeńskie”, „Oskar i pani Róża” czy „Pan Ibrahim i kwiat Koranu”. Kiedy opowiadałam o tych utworach komuś kto ich nie czytał gestykulowałam tak mocno, że nie raz adresat sięgał po książkę, bo bał się okaleczeń 😀

„Napój miłosny” jest książką, która trafiła do mnie przypadkiem w trudnym momencie mojego życia. Pochłonęłam ją w jeden wieczór. Wiele mądrych zdań, które chętnie zacytuję, wiele podobnych przemyśleń – takich jak moje. Jeśli jesteś miłośnikiem książek Schmitta, a tej nie czytałeś to koniecznie musisz to nadrobić.

Moje ulubione cytaty:

„Jeśli przyjaźń ma być umieralnią miłości, nienawidzę przyjaźni.”

„Miłość od przyjaźni dzieli tylko skóra. A skóra jest cienka…”

„Mężczyźni uprawiają seks dla przyjemności, a nie po to, by wyrazić miłość. Kiedy spotykałem się z kochankami, nie osłabiało to wcale mego przywiązania do Ciebie, a uwielbienie, jakie dla Ciebie żywiłem, wcale się przez to nie zmniejszało – dążyłem tylko do przyjemności i im też chciałem ją sprawić.”

„Stosunki międzyludzkie zatruwa pewien kolosalny błąd: idea, że dupa idzie z uczuciami w parze. Seks i miłość to dwie różne domeny. Nawet jeśli miłość wkracza na terytorium seksualności, które ta pierwsza-  poczciwa dziewczyna- jej udostępnia, nie istnieje najmniejszy związek pomiędzy pożądaniem a uczuciem.”

„Przyjaźń wydaje mi się związkiem czystym , idealnym, przejrzystym – nie jest zbrukana przez ciała, ich wzajemne tarcie czy wymianę płynów ustrojowych.”

„Gdy się zakochujemy, rzeczywiście wpadamy w czyjeś sieci – w ramiona drugiego człowieka.”

„…posiadasz wdzięk, zwinne ciało, Twoje objęcia dają poczucie bezpieczeństwa, ładnie pachniesz, a Twoja gorąca dłoń elektryzuje skórę, którą gładzisz; prócz tego Twoja galanteria łechce kobiecą próżność, dzięki swej kulturze i poczuciu humoru jesteś miłym towarzyszem, Twoje oczy potrafią wyrazić pożądanie, schlebiając tej, w którą wbijasz wzrok, i okazujesz się świetnym kochankiem  – ale mój drogi, tym zaletom, choć jest ich niemało, kobieta zdoła się oprzeć.”

„…do pewnych rzeczy trzeba się przyzwyczaić, zanim się w nich człowiek rozsmakuje – kawa, papierosy, brokuły, samotność…”

„Życie wypełnione żalem za utraconym uczuciem nie pomaga zdolności kochania, a jedynie zamyka nas na nowe przeżycia, karmiąc się naszym rozgoryczeniem.”

„Bardzo łatwo nazywać miłością ciężkie patologie, takie jak na przykład obsesja zawładnięcia ciałem i myślami drugiej osoby z jednoczesnym pozbawieniem jej wolności.”

„Flirt nie bierze się z miłości, ale z pragnienia miłości.”

„Miłość musiała zostać wynaleziona po to, żeby dodać życiu poezji.”

„Piękno pierwszej miłości bierze się stąd, że nie dręczy Cię myśl o jej końcu – wierzysz, że będzie trwała wiecznie, i nie przyjmujesz do wiadomości, że może się kiedyś wyczerpać. A potem jej zwłoki będą prześladować następne związki…”

„Miłość niesie w sobie tylko jeden okrutny dramat – zdarza się on wtedy, gdy jedno z kochanków wyprzedza drugie albo w pożądaniu, albo w jego zaniku.”

„Sposobność czyni zakochanych. A miłość daje sposobność”

„Kiedy miałam 20 lat pewna wróżka powiedziała mi:<<Kiedy przestanie pani gonić za szczęściem, zostanie pani wysłuchana>>. Właśnie dotarłam do tego etapu. Z doświadczenia wiem, że życie nie składa się jedynie z porywów, z entuzjazmu, żaru, ale również z kompromisów, umiejętności zapominania, uporu.”

„Miłość umyka logice- jest niezależna od rozumu, prawdy, rzeczywistości.”

Skreślam kolejną pozycję na karcie CZYTELNICZE WYZWANIE 2016Książka na jeden wieczór!

Posted on 13/04/2016, in AKTUALNOŚCI, NIEZBĘDNIKOWY KĄCIK CZYTELNICZY and tagged , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: