Jak podjąć trudną decyzję w życiu?!


gwiazdki

decyzje

Kiedy mamy do czynienia z trudną decyzją w życiu, możemy czuć się sparaliżowani i niezdecydowani. Jesteśmy zestresowani i próbujemy uporać się z dylematem. Zmieniamy zdanie tysiąc razy we własnej głowie i kwestionujemy własne uzasadnienie. Martwimy się, że ostateczna decyzja może nie być tą właściwą.

Istnieje 7 pytań, które można zadać sobie przy podejmowaniu trudnych decyzji. Pytanie te stawiamy, aby dowiedzieć się, czy nasze rozumowanie jest dobre i czy podjęta decyzja nie będzie decyzją, której będziemy żałować.

1 Jeżeli nie zrobię tego teraz czy będę żałować później? 

Bardzo rozsądnie jest wziąć pod uwagę długoterminowe konsekwencje każdej decyzji. Nikt z nas nie chciałby żałować w przyszłości, że zakończył robienia czegoś bez przemyślenia tej decyzji. Równie ważne jest, aby zastanowić się, co może się zdarzyć, jeśli się czegoś nie zrobi. Zadaj sobie pytanie, co można zyskać lub stracić w dłuższej perspektywie dokonując pewnych wyborów. Najlepiej zapisz na kartce listę zysków i strat.

2 Czego się boję?

Czasami potrafimy utknąć z decyzją, bo paraliżuje nas strach. Jedni boją się porażki, inni sukcesu. Zastanów się czy chcesz, aby to strach decydował o ważnych momentach w Twoim życiu.

3 Co mówi moje serce?

Jeśli Twoje serce podpowiada zrób to – najczęściej ma rację. Życie w niezgodzie z własnym wnętrzem powoduje frustrację, depresję, uczucie niespełnienia i porażki. Jeśli sprzeciwisz się sercu, w przyszłości możesz tego żałować, bo choć podążając za rozumem możesz podjąć właściwą decyzję, to w konsekwencji będzie to być może decyzja, która unieszczęśliwi ciebie.

4 Po co chcę to zrobić?

Pamiętaj żeby nie tracić z oczu głównego celu jaki sobie założyłeś. Jeśli np: pragniesz rodziny, stabilizacji i podjąłeś decyzję o zakupie domu, wtedy jesteś bliżej tego celu. Jeśli jednak chcesz podróżować po świecie, a podjąłeś decyzję o zakupie domu to może nie być decyzja w zgodzie z Twoim założonym celem. Podejmując ważne decyzje, nie trać z oczu tego, czego pragniesz…

5 Dla kogo chcę to zrobić?

Podczas podejmowania ważnych decyzji powinniśmy oczywiście liczyć się z uczuciami innych osób. Nie pozwól jednak by Twoje potrzeby i pragnienia zeszły na dalszy plan, bo chcesz zadowolić kogoś innego. Spróbuj znaleźć sposób, by z podjętej przez ciebie decyzji, mogli również skorzystać inni. Nie zapominaj, że życie mamy tylko jedno.

6 Czy będę siebie lubić po tej decyzji?

Możesz znaleźć najlepsze rozwiązanie, ale jeśli nie zastanowisz się co będziesz czuł do siebie po podjęciu trudnej decyzji, możesz wiele stracić. Możesz czuć do siebie wstręt, twoja samoocena może spaść lub możesz przestać się szanować. Będzie to siedzieć w twojej głowie bardzo długo, więc lepiej podejmij taką decyzję, po której będziesz lubić siebie.

7 Czy poradzę sobie z porażką?

Ważne decyzje są jak perpetum mobile (wiecznie ruchome). Jeśli podejmiesz jedną, zaraz będziesz musiał podjąć kolejną i kolejną. Dokonywanie trudnych decyzji w życiu może mieć wiele konsekwencji. Wpływać mogą na twoje finanse, relacje, przyjaźnie czy karierę. Wszystko należy przemyśleć i zdecydować, czy będziesz w stanie poradzić sobie z konsekwencjami swojej decyzji?  Czy poradzisz sobie jeśli twoja decyzja będzie błędna, a spalisz za sobą kilka mostów?


Życie jest trudne. Stajemy przed różnymi wyborami. Pamiętaj jednak, że jeśli coś przychodzi łatwo najczęściej w porażkę, nie w sukces się zmienia. Życie to ciągłe wyzwania, dzięki którym stajemy się silniejsi! Powodzenia!

Posted on 04/04/2016, in AKTUALNOŚCI, ZMIANY and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. Super! Bardzo mądre rady i przemyślenia. Muszę pamiętać, by wrócić do Twojego postu, gdy przyjdzie czas na podjęcie ważnej decyzji dla naszej rodziny związanej z dalszym życiem na emigracji lub powrotem do Polski. Dziękuję:)

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: