Cykl książek o Julii – hit czy kit?


gwiazdki

JULIA CYKL

Czytanie rozwija wyobraźnie, jest świetnym sposobem żeby się odstresować i zapomnieć o otaczającej nas rzeczywistości. Skreślam z czytelniczego wyzwania dwie kolejne pozycje: „Książka z liczbą w tytule” oraz „Książka o magii”.

Zakończyłam czytanie cyklu książek o Julii. Pierwsza część była słaba, druga dała mi nadzieję, że reszta będzie bardziej dynamiczna (Niezbędnikowe wyzwanie czytelnicze – czas start). Niestety poza kilkoma momentami, książka jest dość nudna. Według mnie autorka zbyt mocno skupiła się na uczuciach głównej bohaterki, a zbyt mało czasu poświęciła fabule i pozostałym bohaterom. Świetny pomysł na książkę, ale brak warsztatu spowodowały, że choć chciałabym się w niej doszukać jakiś mocnych stron, to ich nie znajduję lub znajduję ich zaledwie kilka, ale od początku…

„JULIA TRZY TAJEMNICE” TEHEREH MAFI

304509-352x500

3 część, a w zasadzie 2,5 – „Julia trzy tajemnce” Tehereh Mafi to opowiedziany tom drugi z innej perspektywy. I jest to chyba najbardziej ciekawa część, bo dowiadujemy się więcej o dwóch bohaterach: Warnerze i Adamie. Mało tu przemyśleń Julii, więcej historii oraz motywów postępowania. Książkę czyta się szybko. Do końca nie jestem pewna czy autorka chciała cały cykl Julii zrobić romansem, książką dla młodzieży czy książką fantastyczną. Jednak wolę ten tom od pozostałych, bo nie ma tutaj denerwujących przemyśleń Julii, która zdecydowanie jest tak niespójną postacią, że w końcu zaczyna irytować czytelnika. Męski punkt widzenia pokazany w tym tomie jest jego mocną stroną.

Ulubione cytaty z tej części to:

„Nauczyłem się wierzyć, że najbardziej niebezpiecznym człowiekiem świata jest ten, kto nie odczuwa wyrzutów sumienia. Ten, kto nigdy nie przeprasza i nie szuka przebaczenia. Bo ostatecznie to nasze emocje, a nie czyny sprawiają, że jesteśmy słabi.”

„Miłość to niegodziwiec bez serca. Doprowadza mnie do szaleństwa.”

„DAR JULII” TEHEREH MAFI

To ostatni tom tej serii. Najsłabszy według mojej opinii. Julia raz kocha tego samego bohatera, raz nie kocha. Raz jest słaba, raz silna. Niby mniej użala się nad sobą, co przez kilka pierwszych stron napawa nadzieją, że książka w końcu zmieni charakter, ale zaraz widzimy znowu  Julię użalającą się nad swoim losem, z którą się nie utożsamiam, nie współczuję i na pewno nie lubię. 264501-352x500Ciągle czegoś nie dopowiada, co powoduje jeszcze większe zamieszanie. Na prawdę irytuje. Przeczytałam książkę do końca tylko dlatego, że lubię mieć całościowy obraz nim wydam ostateczną opinię.

Ulubione cytaty:

„Słowa są jak ziarno, myślę, szczególnie te zasiane w naszych sercach w młodym wieku. Kiełkują i zapuszczają korzenie w naszych duszach. Dobre słowa rosną dobrze. Kwitną. Wytwarzają pień, który staje się podporą naszego kręgosłupa, podtrzymując nas, kiedy czujemy się słabi, pomagają nam stać mocno na ziemi, kiedy najbardziej potrzebujemy oparcia. Złe słowa źle rosną. Ich pnie są atakowane i niszczone przez choroby. W końcu pustoszeją w środku i zagnieżdżają się w nich potrzeby innych, zajmując  miejsce naszych własnych. A my jesteśmy zmuszeni jeść owoce zrodzone z tych słów rosnących w niewoli. Na gałęziach, które porastają nasze ramiona i oplatają nasze szyje, dusząc nas niepostrzeżenie, słowo za słowem.”

„Ale choć poznamy przyszłość i poznaliśmy przeszłość, nigdy nie poznamy teraźniejszości. Ta chwila niewątpliwie, a nawet ta, która jest teraz, miną, już odeszły, pozostawiając nam tylko te zmęczone ciała, jedyny dowód na to, że żyliśmy przez jakiś czas i przetrwaliśmy go.”

„Ale on i ja  skończylibyśmy jak stojąca woda (…). Woda, która nie płynie, jest dobra tylko przez jakiś czas. Z początku można ją pić, podtrzymuje życie. Ale jeśli stoi zbyt długo, zaczyna kisnąć. Jest nieświeża. Staje się toksyczna – Kręcę głową. – Ja potrzebuję fal. Wodospadów. Silnych prądów.

PODSUMOWANIE

Gdybym miała odpowiedzieć na pytanie czy cykli o Julii to hit czy kit, pewnie odpowiedziałabym, że kit. Na pewno nie są to książki, po które ponownie sięgnę. Nie mniej było kilka cytatów, które mi się podobały oraz kilka ciekawych postaci, które przy sprawniejszym piórze, pewnie by mnie zauroczyły.

Posted on 28/02/2016, in NIEZBĘDNIKOWY KĄCIK CZYTELNICZY and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: