Niezbędnikowe wyzwanie czytelnicze – czas start!


gwiazdki

dotyk julii

Z racji tego, że pytacie mnie w mailach o recenzję różnych książek, które przeczytałam w zeszłym roku – rozpoczynam wpisy o moim czytelniczym wyzwaniu na 2016 rok. Dzisiaj recenzja dwóch książek: „Z imieniem w tytule” oraz „książka fantasy”.

W tym roku zaczęłam od zmiany, od książki, po którą bym pewnie nie sięgnęła gdyby nie fakt, że chciałam spróbować jakiegoś innego gatunku. „Dotyk Julii” Tahereh Mafi to pierwsza z kilku książek rozpoczynająca historię młodej dziewczyny, która posiada niezwykły dar. Sama Julia dar ten uznaje za przekleństwo, bo czy można nazwać darem umiejętność zabijania tylko dotykiem? Pewnie niejeden z was, chciałby posiadać umiejętność zabijania wzrokiem – czego doświadczamy każdego dnia. W szkole. W pracy. Na ulicy. W książce ta umiejętność stała się faktem. Czy dzięki temu bohaterce jest lżej? Czy dzięki temu czuje się lepiej? To prezentuje pierwszy tom książek o Julii. Jej wątpliwości, rozterki, przemyślenia. Podoba mi się również fikcyjny pomysł społeczeństwa – jego podział i walkę o władzę. Szkoda, że autorka nie poświęciła temu wątkowi więcej szczegółów. Autorka skupiła się bardziej na wątku miłości, co pewnie ucieszy miłośniczki takiej literatury. Ja czuję niedosyt.

Dotyk Julii Tehereh Mafi

Książkę czyta się szybko. Jest napisana przystępnym i łatwym językiem z wieloma ciekawymi metaforami. Momentami jednak pierwszy tom wydaje się być nudny i przydługi (336 stron). Niewiele się dzieje. W zasadzie dopiero sięgając po drugi tom „Sekret Julii” akcja rozkręciła się na tyle, że poczułam się zaciekawiona dalszym ciągiem tej historii. Jeśli jednak ktoś z Was sięgnął po pierwszy tom i książka go nie przekonała – ja nie mam wątpliwości dlaczego.

Ulubione cytaty z książki „Dotyk Julii” Tahereh Mafi:

„Brak mi słów. Kieszenie mam pełne liter, których nie mogę ułożyć w zdania, tak bardzo chcę coś powiedzieć, że w końcu nic nie mówię, a serce chce mi wybuchnąć w piersi. „

„Moje serce jest jak kawałek masła, które mięknie w gorący letni dzień.”

„Śmiech jest oznaką życia. -Wzruszam ramionami, starając się, żeby brzmiało to obojętnie. -Do tej pory tak naprawdę nie żyłam.”

„Chciałabym napełnić swoje usta deszczem, napakować śniegu do kieszeni. Chciałabym obrysować palcem żyłki w liściu, który spadł z drzewa, i poczuć na nosie smagnięcia wiatru.”

Nadzieja bierze mnie w ramiona i trzyma w swoich objęciach, ociera mi łzy i mówi, że dziś, jutro, za dwa dni wszystko będzie dobrze, a ja jestem na tyle szalona, że ośmielam się w to wierzyć.”

Drugi tom „Sekret Julii” Teherah Mafi znacznie łatwiej się czyta, bo też więcej się dzieje. Mamy tutaj próbę zrozumienia umiejętności jakie posiada główna bohaterka. Mamy też nową społeczność i wiele ciekawych postaci. Moim zdaniem drugi tom jest znacznie lepszy od pierwszego. Julia wraz z Adamem uciekają i starają się nacieszyć wspólnym szczęściem. Niestety główna bohaterka znowu napotyka przeszkody w byciu razem z ukochanym. Poznaje sekret, który komplikuj jej życie. W tym tomie główna bohaterka delikatnie mnie denerwuje. Jej użalanie się nad sobą przez wiele stron działa zniechęcająco na czytelnika. Wszystko rekompensują pozostali bohaterowie jak Kenji czy Carter.

153470-352x500

Drugi tom jest ciekawszy, bo mniej jest wątku miłosnego, a więcej akcji. Z przyjemnością sięgnę również po kolejne tomy, bo jestem ciekawa co będzie dalej.

Ulubione cytaty z książki „Sekret Julii” Tehereh Mafi:

„Ja chcę z tobą być i nie obchodzi mnie, że to trudne. Nie obchodzi mnie, czy to będzie wymagało trochę więcej wysiłku, bo na tym polega każdy związek, Julio. Bycie razem wymaga trudu. Trzeba nad tym pracować każdego dnia. I owszem, to jest do dupy, to jest naprawdę, naprawdę do dupy i będzie cholernie trudne, ale mam to gdzieś. I tak tego chcę. I tak chcę ciebie.”

– Chcę być tym przyjacielem, w którym się beznadziejnie zakochasz. Tym, którego weźmiesz w ramiona i do swojego łóżka, i do osobistego świata w swojej głowie. Takim przyjacielem chcę być – mówi. – Takim, który zapamięta rzeczy, które mówisz, i kształt twoich ust, kiedy je mówisz. Chcę znać każdą krzywiznę, każdy pieg, każde drżenie twojego ciała, Julio […] Chcę wiedzieć, gdzie cię dotykać – mówi – Chcę wiedzieć, jak cię dotykać. Chcę wiedzieć, jak cię przekonać, żebyś stworzyła uśmiech tylko dla mnie. […] -Chcę być twoim przyjacielem – mówi – Chcę być twoim najlepszym przyjacielem.

Samotność to dziwna rzecz.
Zakrada się cicho i niepostrzeżenie. Siada obok ciebie w ciemności. Głaszcze cię po włosach, kiedy śpisz. Owija się wokół twojego ciała i zaciska się tak mocno, że brakuje ci tchu, że zamiera twój puls, choć krew płynie coraz szybciej. Dotyka ustami miękkich włosków na twoim karku. Zostawia kłamstwa w twoim sercu, kładzie się w nocy w twoim łóżku, wysysa światło z każdego kąta. Nie odstępuje cię na krok, kurczowo trzyma cię za rękę tylko po to, żeby jednym szarpnięciem pociągnąć cię w dół, kiedy usiłujesz się podnieść.(…) A kiedy sądzisz, że jesteś gotów odejść, że jesteś gotów się uwolnić, zacząć od nowa, samotność jak stary znajomy staje obok twojego odbicia w lustrze i patrząc ci prosto w oczy, mówi: no dalej, spróbuj przeżyć życie beze mnie. Nie znajdujesz słów, żeby bronić się przed samym sobą, przed głosem, który powtarza, że nie jesteś wystarczająca dobry nigdy nigdy nigdy nie będziesz wystarczająco dobry.
Samotność to zgorzkniały, żałosny towarzysz.
Zdarza się, że po prostu nie odpuści.”

„Nadzieja. Jest jak kropla miodu, jak pole kwitnących tulipanów na wiosnę. Jak orzeźwiający deszcz, wyszeptana obietnica, bezchmurne niebo, idealny znak przestankowy na końcu zdania. Jedyne co mnie Trzyma przy życiu.”

Wydawało mi się, że w styczniu będzie tutaj wiele recenzji. Ilość pracy jaką przyszło mi wykonać uniemożliwiła mi skutecznie mój plan. Śledźcie kolejne miesiące – mam nadzieję, że książek będzie więcej. Ja skreślam pierwsze dwie z mojego czytelniczego wyzwania i zaczynam kolejną. Swoje czytelnicze wyzwanie wkleiłam w notes, aby nie zapomnieć o moim postanowieniu.

20160205_111339

Jeśli chcecie również pobrać wyzwanie i zaznaczać w nim swoje przeczytane książki klikajcie tutaj: CZYTELNICZE WYZWANIE 2016! Więcej o tym wyzwaniu przeczytacie tutaj.

Posted on 05/02/2016, in AKTUALNOŚCI, NIEZBĘDNIKOWY KĄCIK CZYTELNICZY and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: