5 korzyści zdrowotnych, dla których warto „skręcić” się w jodze.


gwiazdki

SKRĘTY

Skręty to najczęściej wykonywane pozycje w jodze. Wykonuje się je kiedy ciało jest już dobrze rozgrzane. Jeśli miałeś kiedykolwiek problemy z trawieniem lub jesteś osobą o podwyższonym czynniku stresogennym – skręty są właśnie dla ciebie. Przekonaj się jakie korzyści zdrowotne możesz „wykręcić” tutaj dla siebie.

1. POPRAWA FUNKCJI TRAWIENNYCH

Podczas skrętu tułowia następuje kompresja narządów wewnętrznych. Kiedy wracamy do pozycji wyjściowej ćwiczenia świeża krew dopływa do narządów – odżywiając je i dotleniając. Skręcanie zwiększa przepływ krwi do narządów trawiennych, zwiększając tym samym ich zdolność do funkcjonowania.

2.  DETOX

Jak wspomniałam powyżej, kiedy skręcamy tułów możemy odciąć dopływ krwi do narządów trawiennych, a następnie ponownie wprowadzić świeżą krew do narządów jamy brzusznej po zwolnieniu skrętu. To ponowne wprowadzenie świeżej krwi pomaga również oczyścić komórki ze zbędnych produktów przemiany materii. Skręty powodując więc wzrost detoksykacji komórek. Skręcanie pomaga także pozbyć się produktów, które zalegają w układzie pokarmowym od bardzo dawna, usprawniając perystaltykę jelit.

3. UTRZYMANIE MOBILNOŚCI KRĘGOSŁUPA

Mięśnie i tkanki otaczające kręgosłup mogą być „sztywne” po wielu godzinach spędzonych w pracy (zwłaszcza pracy, w której dużo siedzimy). Prowadzi to do zmniejszenia zakresu ruchu, ból i dyskomfort, które naprawdę mogą mieć wpływ na jakość naszego życia. Praktykowanie ćwiczeń skręcających pomaga utrzymać mięśnie kręgosłupa mobilne i bardziej elastyczne.

4. ZMNIEJSZENIE DOLEGLIWOŚCI BÓLOWYCH KRĘGOSŁUPA

Praca przy komputerze, w biurze, prowadzenie samochodu, długie siedzenie na krześle, powodują słabe oparcie dla naszego kręgosłupa. Jeśli Twoja praca wymaga pozycji siedzącej, na pewno zauważyłeś, że stojąc Twoje ramiona opadają do przodu, a ból dolnego odcinka kręgosłupa towarzyszy Ci praktycznie każdego dnia. Skręty rozciągają i wzmacniają mięśnie pleców i tym samym zmniejszają dolegliwości bólowe.

5. ODSTRESOWANIE

Skręty to wspaniałe ćwiczenie, pomagające radzić sobie ze stresem i lękiem. Powodują „otworzenie” klatki piersiowej, ramion i pleców, co prowadzi do zmniejszenia uczucia napięcia i niepokoju. Pozbędziesz się napięcia w ciele, a co za tym idzie napięcia i stresu w ogóle. Jeśli podczas skręcania będziesz głęboko i rytmicznie oddychać, dodatkowo pozbędziesz się stresu, który napina Twoje mięśnie (zwłaszcza mięsień czworoboczny).

 

Posted on 15/01/2016, in AKTUALNOŚCI, KRÓLOWA SPORTU and tagged , , . Bookmark the permalink. 6 Komentarzy.

  1. Śliczne miejsce na praktykowanie jogi:-)
    Będę niedługo zmieniać moją matę (jest dobra do ćwiczeń stacjonarnych, ale przy tych dynamicznych jest fatalna). Czy jesteś zadowolona ze swojej?

    Polubione przez 1 osoba

  2. uwielbiamy jogę i kolorowe legginsy, idealna kombinacja ❤

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: