5 prostych kroków, które pozwolą pozbyć się negatywnych myśli o sobie


gwiazdki

myśl pozytywnie iw

Jesteśmy bardzo krytyczni w stosunku do siebie. Być może jest to wynikiem wychowania, otoczenia w jakim przebywamy, albo błędów z przeszłości, które nie dają nam spokoju. Cokolwiek jest powodem Twojego nieustającego, negatywnego stosunku do siebie, jest sposób, a właściwie 5, aby to zakończyć.

Znam wiele cudownych osób, które często krytykują siebie. Mówią: „Ależ ja jestem głupia/głupi!”, „Co we mnie wstąpiło, że to zrobiłam?”, „Jestem do niczego/bani/dupy”. Wszystkie te określenia padają z ust osób, które są dobrze wykształcone, mają ustabilizowane życie zawodowe i rodzinne, a mimo to nadal krytykują siebie czy to na głos czy w myślach. Jeśli Ty także myślisz o sobie negatywnie, nie potrafisz wybaczyć sobie błędów popełnionych w przeszłości, nie potrafisz żyć nie powracając do natrętnych, krytycznych myśli – poznaj 5 prostych kroków, które pozwolą Ci zobaczyć pozytywny obraz siebie.

1 KROK: ZACZNIJ DZIEŃ DOBRZE

O tym ćwiczeniu pisałam już Wam wielokrotnie (Przyjemny poranek, Jak być idealną kobietą dla… siebie!) Tuż po przebudzeniu powinieneś zrobić 3 rzeczy: uśmiechnąć się, podziękować za to, że kolejny dzień przed Tobą oraz powiedzieć na głoś coś miłego i pozytywnego patrząc w lustro. Z tym ostatnim mamy największy problem. Któż z nas wstając rano i wyglądając jak Shrek czy Fiona, ma ochotę powiedzieć sobie: „Ależ Ty pięknie wyglądasz!”  czy „To będzie mój szczęśliwy dzień!”. Warto jednak robić to ćwiczenie każdego dnia. Buduje to pozytywny obraz Twojej osoby oraz pozwala na większy dystans do siebie.

2 KROK: POWIEDZ STOP

Kiedy tylko negatywna myśl przychodzi Ci do głowy lub chcesz ją powiedzieć na głos powiedz STOP. Możesz użyć też innego słowa czy śmiesznego zwrotu, cokolwiek co będzie skuteczne. Moja koleżanka często mówiła: Bajabongo! 🙂 Kiedyś zapytałam ją czemu tak często i w najróżniejszych, przedziwnych sytuacjach używa takiego słowa. Odpowiedziała mi: żeby przestać myśleć o złych rzeczach. Zakodowała w swojej głowie, że na hasło: Bajabongo! od razu ma się uśmiechnąć i pomyśleć o czymś miłym. To działa!

3 KROK: ANALIZA

Jeśli nie udało Ci się zadusić złej myśli w zarodku, przeanalizuj ją. Dlaczego się pojawiła? Czy jest wynikiem jakiejś sytuacji? Czy może jest wynikiem tego, że ucierpiała przez Twoją decyzję jakaś osoba? Wiele z tych myśli można odkupić. Przeprosić osobę, którą zraniłeś. Zrobić coś co poprawi z nią stosunki. Analiza pozwoli Ci być może uniknąć takiej sytuacji w przyszłości. Pamiętaj! Każdy robi głupie rzeczy, czasami trzeba przyznać się do tego nie tylko przed innymi, ale przede wszystkim przed sobą samym. Czerp naukę z takiej lekcji i nie zadręczaj się.

4 KROK: ĆWICZ

Zastanawiasz się pewnie jak ćwiczenia fizyczne mają się do negatywnych myśli? Otóż odpowiedź jest prosta. Ćwicząc wydzielamy endorfiny – hormony szczęścia. Nie da rady zadręczać się myślami kiedy jesteśmy pod ich wpływem. Nie jesteś miłośnikiem sportu? Idź na spacer, zrób w domu kilka przysiadów, skłonów czy podskoków na skakance. Nawet odrobina ruchu wprawia w dobrym nastrój. Poza tym ćwicząc regularnie poprawiamy nasz wygląd zewnętrzny, dzięki czemu mamy mniej powodów żeby myśleć o sobie negatywnie.

5 KROK: SPĘDZAJ CZAS Z LUDŹMI, KTÓRZY CIĘ LUBIĄ

Każdy z nas ma osoby, które go po prostu uwielbiają. Co byś złego na siebie nie powiedział przy nich, będą zaprzeczać i doładowywać Cię pozytywnymi komentarzami. Jest to dobre dla poczucia własnej wartości. Skoro ktoś inny myśli o mnie w ten sposób, to musi coś w tym być, prawda?! Nawet jeśli masz gorszy okres w swoim życiu lub przydarzyło Ci się wiele przykrych sytuacji, to takie osoby będą Cię podnosić na duchu. Zamiast siedzieć samemu i zadręczać się myślami, lepiej mieć tych ludzi blisko siebie.

Linia (16)

Za zadręczanie się myślami płacimy bardzo wysoką cenę, z której nie zdajemy sobie sprawy. Kiedy myślimy o sobie źle obniżamy swoją pewność siebie i wartość do bardzo niskiego poziomu, z którego ciężko się wydostać. Może to prowadzić do depresji, a nawet pójść dalej w kierunku myśli samobójczych. Pamiętaj! Wszyscy jesteśmy wspaniali i każdy z nas nosi w sobie doskonałość. Jesteśmy doskonali nawet wtedy, kiedy popełniamy błędy, głupstwa czy podejmujemy niewłaściwe decyzje. Jesteśmy doskonali w swojej niedoskonałości! Myślmy więc o sobie dobrze!

NIEZBĘDNIK POZYTYWNEGO MYŚLENIA

Stworzyłam grafikę, którą możesz powiesić w widocznym miejscu w pracy, w domu, nosić w portfelu czy ozdobić nią ścianę. Czasami trzeba sobie trochę pomóc, więc wydrukuj grafikę i myśl pozytywnie!

MYŚL POZYTYWNIE

DO POBRANIA: NIEZBĘDNIK POZYTYWNEGO MYŚLENIA

Posted on 16/11/2015, in AKTUALNOŚCI, ZMIANY and tagged , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: