Nauka języka w domu – organizacja!


gwiazdki

nauka języka w domu

Nauka języka obcego w domowym zaciszu ma wiele plusów. Nie tracisz czasu na dojazd do szkoły językowej, jest o wiele tańsza, samemu wyznaczasz czas i ilość materiału. Najczęściej pytacie mnie jak wygospodarować czas na taką naukę, ale tak na prawdę ważne są również inne rzeczy – sprawdź jakie.

Istnieje kilka zasad, które stosuję przy nauce języka hiszpańskiego. Są to jednak uniwersalne zasady, które możecie wykorzystać do nauki każdego języka obcego czy przedmiotu. Bez względu na to, czy jesteś wiecznie niemającą czasu mamą, studentką czy przedsiębiorcą, nauka języka obcego w zaciszu Twojego domu jest możliwa.

1. MIEJSCE

Bardzo ważne jest to gdzie się uczysz. Musi to być miejsce na tyle odizolowane od otoczenia na ile pozwalają Ci możliwości. Mi zdecydowanie najlepiej się uczy przy stole w kuchni – nie ma tam telewizji, internetu czy innych rozpraszaczy. Nawet jeśli poświęcasz na naukę 20 min. – niech to będzie w pełni wykorzystane 20 min.

2. CZAS

Kilka aspektów czasu jest tutaj ważne. Przede wszystkim przygotuj swój harmonogram nauki języka obcego. Wpisz w niego ile dni w tygodniu poświęcasz na naukę.

Drugi aspekt to pora dnia. Najlepsze jest późne popołudnie – musimy być wyspani i najedzeni. Pamiętaj jednak, że z pełnym żołądkiem będzie Ci się ciężko skupić tak samo jak z pustym. Znajdź złoty środek.

Trzeci aspekt czasu to ile minut poświęcisz na właściwą naukę – 10, 15, a może 30 min. Nastaw sobie alarm i ucz się aż go usłyszysz.

3. POWTARZAJ SIĘ

Bardzo ważna zasada. Powtarzaj tylko to, czego jeszcze nie umiesz. Powtarzanie w koło wiadomości, które już znasz to strata czasu, którego nie masz! Z fiszkami to bardzo proste. Sprawdź tutaj.

WWW_metoda_2_20140715

4. OTACZAJ SIĘ JĘZYKIEM

Podczas nauki języka wybieraj filmy w tym języku – najlepiej uczyć się mimochodem, osłuchując się z językiem, którego naukę rozpoczynasz. Śpiewaj piosenki w tym języku, a nawet czytaj! Nawet jeśli czytasz artykuł w innym języku to najpierw przeczytaj go, a później przetłumacz słowa, których nie znasz. Dzięki temu zrozumiesz sens czytanej treści.

5. NAGRADZAJ SIĘ

Lampka wina po przerobionym materiale, zakup bluzeczki czy wyjście do kina na pewno będą świetną motywacją. Nagradzaj się za każdy mały sukces, bo to zmotywuje Cię do dalszej nauki. Nauka w domu wymaga na prawdę dużej determinacji i chęci. Sam quiz w postaci przerzucania karteczek do kolejnych przegródek jest formą nagradzania – chcemy iść dalej i dalej aż do zielonego pola – a to nie takie łatwe!

6.  ŁAP OKAZJĘ

Każdy z nas traci w ciągu dnia kilka minut, a czasem godzin na dojazd do miejsca pracy, szkoły czy w inne miejsce. Jeśli korzystasz z komunikacji miejskiej to z pewnością fiszki są dla Ciebie idealne! Wyjmujesz i uczysz się każdego dnia! Jeśli jedziesz autem tutaj sprawa jest utrudniona – możesz wtedy odsłuchać nagrań mp3, albo wysłuchać piosenek w języku, którego się uczysz. Nie trać czasu! Ucz się w każdej chwili. Stoisz w kolejce w sklepie? na poczcie? Czekasz w restauracji na zamówienie? Wyjmij fiszki i ucz się. Jeśli chodzi o łapanie okazji w domu – ja często uczę się biorąc aromatyczną kąpiel.

7. ORGANIZACJA MIEJSCA PRACY

Stanowisko do nauki języka obcego zaopatruję zawsze w kilka rzeczy. Dzięki temu nie muszę ciągle wychodzić i się rozpraszać. Moja nauka to nie zawsze fiszki – raz w tyg. robię sobie przerwę i wtedy np: czytam artykuł z gazety ¿Español? Sí, gracias czy tłumaczę jakąś piosenkę hiszpańską ze słownikiem. Ważne jest dlatego aby mieć pod ręką wszystko, czego ewentualnie będziesz potrzebować.

  • Kubek kawy/herbaty ewentualnie przekąski: orzechy, migdały czy żurawina – to mój obowiązkowy element
  • Pomoce naukowe: aktualny zbiór fiszek, słownik języka hiszpańskiego, gazeta ¿Español? Sí, gracias
  • Zeszyt, w którym zapisuję różne hiszpańskie zwroty lub słowa.
  • Alarm. Nastawiam go na 20 min. po tym czasie kończę naukę. Ważne by nie był w zasięgu Twojego wzroku. Nic tak nie rozprasza jak upływający czas. Połóż go najlepiej gdzieś za swoimi plecami.

ORGANIZACJA

Powyższe zasady są proste – bo taka jest nauka w domu. Ważne by czuć potrzebę takiej nauki, bo tylko wtedy odniesiemy sukces. Jeśli jesteśmy dobrze zmotywowani to znajdziemy czas na wszystko – również na naukę.

POWODZENIA! BUENA SUERTE!

Posted on 21/10/2015, in AKTUALNOŚCI, WYZWANIE JĘZYKOWE Z FISZKAMI and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: