(Nie)zorganizowany wrzesień


gwiazdki

NIEZORGANIZOWANY WRZESIEŃ

We wrześniu każda opiekunka domowego ogniska wie, że trzeba się dobrze zorganizować. Gospodarowanie czasem to taka sama umiejętność jak każda inna. Tego naprawdę można, a nawet trzeba się nauczyć.  Nasze dzieci idą do szkoły, a my musimy uaktualnić plan dnia. Dzisiaj porady jak zostać mistrzynią organizacji w chaosie codzienności.

Wrzesień chciałabym poświęcić organizacji. Moja pociecha jeszcze nie poszła do przedszkola czy szkoły, ale wiem jak trudne jest zorganizowanie wszystkich zajęć, kiedy to następuje. Dobra organizacja to połowa sukcesu. No to do dzieła! Co robić by być lepiej zorganizowaną?

1. KTÓRĘDY PRZECIEKA CZAS?

W dobie telefonów, tabletów, komputerów, laptopów, telewizji i innych złodziei czasu – często nie doceniamy zwykłego terminarza. Posiadanie terminarza – pomaga nie tylko lepiej się zorganizować, ale też sprawdzić ile czasu poświęcamy na daną aktywność i czy przypadkiem poświęcając na coś godzinę -nie robimy tego przez 30 min. Reszta czasu to robienie kawy, odbieranie telefonów itp. Wpisuj w terminarz każdą swoją aktywność, a szybko zorientujesz się którędy przecieka czas.

2. USTAL PRIORYTETY

Jeśli planujesz danego dnia kilka aktywności – ustal co na pewno musisz tego dnia zrealizować, a co może ewentualnie poczekać. Określenie hierarchii zadań, jest bardzo pomocne i zmniejsza frustrację w ciągu dnia.

3. LOGICZNE ŁĄCZENIE ZADAŃ

Muszę nieskromnie przyznać, że jestem w tym mistrzynią. Potrafię idąc na spacer z dzieckiem – zrobić zakupy, odwiedzić pocztę, poplotkować na placu zabaw z przyjaciółką czy załatwić inne sprawy. Logiczne planowanie i łączenie zadań, oszczędza mnóstwo czasu. Mówi się, że kobiety są w tym lepsze niż mężczyźni – zdecydowanie się z tym zgodzę, chociaż zdarzają się wśród płci męskiej również takie egzemplarze 😉

4. PODZIEL DUŻE PROJEKTY NA MNIEJSZE

Pisałam już o tym, że warto duże zadania podzielić na mniejsze – nie tylko w pracy taka rada jest dobra. W życiu również. Planując dużo, często nie zrobimy nic. Warto rozłożyć sobie zadania na mniejsze, wtedy szybciej osiągniemy swój duży cel.

5. ORGANIZACJA W DOMU

Zorganizowanie się nic Ci nie da, jeśli w Twoim domu nikt nie potrafi planować. Jeśli jesteś mistrzynią planowania i organizacji, a w domu masz stadko niezorganizowanych istot – warto nauczyć ich organizacji, aby ułatwić życie nie tylko im, ale również sobie. Naucz dziecko planować aktywność – szkołę, rozrywkę, spotkania ze znajomymi, ale też obowiązki domowe. Zaowocuje to w przyszłości – wychowasz małego, zdolnego i zaradnego człowieka.

PLAN LEKCJI ORAZ PLAN ZAJĘĆ

Plan lekcji jest tak samo ważny dla Waszej pociechy, jak twój kalendarz. To on wyznacza dziecku zorganizowanie aktywności w ciągu dnia. Posiadanie takiego planu powoduje, że dziecko może uniknąć stresu czy frustracji. Nie zapomnij także o planu zajęć, w którym warto wpisać stałe obowiązki domowe czy dodatkowe zajęcia.

Przygotowałam dla Was kilka niezbędników szkolnych, aby ułatwić organizację Waszym Pociechą. Dla chłopca piłka nożna, dla dziewczynki kwiaty. Na jednej stronie jest plan lekcji i tutaj wpisujemy wszystkie aktywności związane ze szkołą, na drugiej stronie czas wolny, obowiązki domowe, przyjemności.

PLAN ZAJĘĆ PLAN LEKCJI

CO CI BĘDZIE POTRZEBNE?

 • drukarka
 • nożyczki
 • klej
 • słomka
 • sznurek/tasiemka/wstążka

JAK TO ZROBIĆ?

 • Wydrukuj plan zajęć i lekcji.
 • Wytnij grafikę.
 • Plany zajęć dla dziewczynki można zrobić w formie prawdziwych kwiatów, przyczepiając z tyłu słomkę i wkładając do przybornika na długopisy.
 • Plany zajęć dla chłopca, można zrobić w formie ozdób na ścianę, przy biurku, doczepiając do nich kawałek sznurka.
 • Można również zrobić dwustronną piłkę i kwiatka – z jednej plan lekcji, z drugiej plan zajęć.

PLAN LEKCJI DZIEWCZYNKA PLAN zajęć DZIEWCZYNKA

 

 

 

 

 

 

DO POBRANIA: PLAN LEKCJI DZIEWCZYNKA

DO POBRANIA: PLAN ZAJĘĆ DZIEWCZYNKA

PLAN LEKCJI CHŁOPIEC PLAN zajec CHŁOPIEC

 

 

 

 

 

 

DO POBRANIA: PLAN LEKCJI CHŁOPIEC

DO POBRANIA: PLAN ZAJĘĆ CHŁOPIEC

Posted on 11/09/2015, in AKTUALNOŚCI, CIERPLIWA MAMA, OPIEKUNKA DOMOWEGO OGNISKA and tagged , . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

 1. Kwiatuszkowe plany super- idealne dla dziewczynek:) Organizacja jest bardzo ważna i warto od dziecka jej uczyć swoje pociechy:)

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: