Jak być zdrowym?


gwiazdki

ikona wpisu zdrowie

Profilaktyka zdrowia jest bardzo ważna. W świecie, gdzie ciągle jesteśmy narażeni na czynniki chorobotwórcze, warto pomyśleć o szlachetnym zdrowiu wcześniej. Oto 10 rzeczy, które możesz zrobić dla siebie, aby cieszyć się zdrowiem na dłużej.

1. WYSYPIAJ SIĘ. Brzmi dość banalnie, ale sen jest potrzebny naszemu organizmowi do regeneracji. Jeśli nie sypiasz zbyt dobrze lub zarywasz noce, skutki takiego działania będą bardzo szybko widoczne dla innych. Szara cera, worki pod oczami, przekrwione oczy, brak energii. Jeśli chcesz wyglądać zdrowo, zacznij wcześniej kłaść się spać.

www.niezbednikkobiety.com

2. JEDZ ZDROWO. Nie znam osoby, która odżywiając się w fast foodach lub przypadkowych knajpach wyglądała zdrowo. No chyba, że pod pojęciem „zdrowo” mamy na myśli 10 kg nadwagi, cellulit i brak energii. Jeśli chcesz cieszyć się zdrowiem zmień swoje nawyki żywieniowe. Nie wiesz jak to zrobić? Zapraszam do wpisu: 10 sposobów na zmianę nawyków żywieniowych.

Eat_Healthy_To_Keep_Your_Teeth_Healthy

3. PIJ WODĘ. Z wiekiem ilość wody w naszym organizmie znacznie spada. Ma to duże znaczenie dla naszego zdrowia i wyglądu. Warto więc zamiast sięgać po kolorowe, słodzone napoje wziąć łyk wody mineralnej. Dzięki niej tracimy zbędne kilogramy, a także zapewniamy równowagę elektrolitów w naszym organizmie.

drinking-water-460_979746c

PODSTAWOWE FUNKCJE WODY W ORGANIZMIE

 • transportuje ważne witaminy rozpuszczalne w wodzie oraz składniki odżywcze (takie jak białko, minerały, witaminy z grupy B i C), które są potrzebne komórkom do prawidłowego funkcjonowania,
 • nawilża oczy, usta, błonę śluzową nosa, wspomaga prawidłowe działanie narządów wewnętrznych,
 • pomaga regulować ciepłotę ciała poprzez wydzielanie potu,
 • chroni organy ciała działając jak amortyzator, minimalizując szkody wywołane przez nacisk na organy,
 • zapewnia optymalne nawilżenie powierzchni stawowych zapobiegając ich ścieraniu,
 • usuwa substancje toksyczne i produkty przemiany materii,
 • zapewnia równowagę elektrolitów w organizmie (składniki mineralne, takie jak potas, sód i chlor).

4. UPRAWIAJ SPORT. Ruch i gimnastyka zapewniają zdrowie na dłużej. Jako rehabilitantka mam tego dowody na każdym kroku. Dobrze jest jednak dobrać odpowiednią dyscyplinę do swoich potrzeb i możliwości (również finansowych). O tym jak zostać królową sportu przeczytacie ➡ TU. Na pewno inne jest uprawianie sportu po ciąży (ćwiczenia po ciąży), a jeszcze inne gdy chcemy po prostu zadbać o swój wygląd ( Fitness z gwiazdami). Jakąkolwiek dyscyplinę wybierzecie, jakikolwiek powód macie jest to na pewno inwestycja w wasze zdrowie i dobre samopoczucie.

www.niezbednikkobiety.com

5. ODDYCHAJ. Oddychanie to jedna z podstawowych czynności życiowych. Kto żyje, ten oddycha. Śmiało można powiedzieć, że oddychanie jest związane nie tylko z życiem, ale też z przeżywaniem. Wszystkim naszym emocjom towarzyszy ten proces. Kiedy jesteśmy radośni, wściekli czy czujemy pożądanie – nasz oddech przyspiesza. Dzięki tej wiedzy możemy kontrolować nasze emocje i jakość naszego oddechu.

www.niezbednikkobiety.com

CO WARTO WIEDZIEĆ O ODDYCHANIU?

 • spokojny, głęboki oddech usprawnia pracę układu limfatycznego, układu krążenia i serca
 • ponad 70 % zbędnych substancji i toksyn jest usuwanych podczas oddechu,
 • nasz mózg zużywa 80 % wdychanego z powietrzem tlenu, jeśli oddech jest płytki nasz mózg pracuje gorzej,
 • podczas głębokiego oddechu organizm pobiera nawet do 10 razy więcej powietrza niż przy oddechu płytkim,
 • długi, świadomy oddech opóźnia procesy starzenia się całego organizmu,
 • bez pożywienia można przeżyć 3 tygodnie, bez picia 3 dni, a bez oddechu tylko 3 minuty.

Oddychanie, zwłaszcza świeżym powietrzem, ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu. Jeśli jeszcze Cię o tym nie przekonałam zrób proste ćwiczenia oddechowe opisane poniżej, a przekonasz się jak nie wykorzystujesz całego potencjału swojego oddechu.

ĆWICZENIE NR 1

Połóż się na plecach, rozluźnij mięśnie swojego ciała, ręce ułóż wzdłuż tułowia. Wykonaj wdech „wypinając” brzuch. Jednocześnie powoli unieś wyprostowane ręce za głowę. Robiąc powolny wydech, opuść ręce i wciągnij brzuch, tak jakbyś chciała połączyć go z kręgosłupem. Powtórz ćwiczenie 4-6 razy.

ĆWICZENIE NR 2

Usiądź po turecku lub w klęku – tak, żebyś czuła się komfortowo. Kciukiem naciśnij prawy płatek nosa i bardzo wolno wciągnij powietrze lewym. Zatrzymaj na chwilę. Następnie zamknij lewy płatek nosa i zdejmij kciuk z prawego oraz powoli wypuść powietrze prawym. Zrób krótką przerwę i powtórz ćwiczenie 4-6 razy.

ĆWICZENIE NR 3

Stań prosto lub pozostań w siadzie. Z powolnym wdechem unieś ręce bokiem w górę. Z wydechem wypowiedz energicznie „ha” i opuść w tym samym rytmie ręce. Powtórz ćwiczenie 3 razy. Następnie wykonaj to samo ćwiczenie, ale „ha” nie wypowiadaj głośno – pozwól aby Twój nos wydobył ten dźwięk.

6. UŚMIECHAJ SIĘ. Ktoś bardzo mądry kiedyś powiedział, że „uśmiech kosztuje mniej od elektryczności, a daje więcej światła” – w pełni się z tym stwierdzeniem zgadzam. O pozytywnych skutkach gelotologii pisałam Wam już wcześniej ➡ „Śmiechu mi trzeba na te dziwne czasy…”. Dzisiaj przypominam o tym, że śmiech w du­żej dawce powoduje wzrost in­dy­wi­du­alnej dla każ­dego or­ga­ni­zmu pro­duk­cji hor­mo­nów i cyr­ku­la­cji sub­stan­cji immunologicznych.

Niezbędnik Kobiety

7. KOCHAJ. Tak, aby dbać o zdrowie potrzebna jest miłość. Do siebie, rodziny, przyjaciół. Dlaczego jest to tak ważne dla zdrowia? Otóż kiedy kochamy siebie nie narażamy się na głupie niszczenie swojego zdrowia. Nie odżywiamy się regularnie w fast foodach, jesteśmy świadomi swojego ciała i tego jak chcemy wyglądać. Kiedy kochamy bliskich czujemy się spełnieni i bezpieczni, nie zadręczamy się przykrymi myślami związanymi z brakiem partnera czy bliskich osób. Kochając dajemy światu zdrową cząstkę siebie.

Niezbędnik Kobiety

8. ZNAJDŹ CZAS DLA SIEBIE. Jeśli masz czas na swoje hobby, pasje czy zainteresowania oznacza to, że jesteś szczęśliwym człowiekiem. Robisz coś tylko dla siebie. Dla własnej przyjemności. Właśnie to odciąga Cię od złych myśli, osób czy problemów. Dzięki swojej pasji jesteś po prostu zdrowszy. Bez względu czy uwielbiasz czytać książki czy może jeździć konno – Twoja pasja to Twój azyl zdrowia. Pielęgnuj go.

Niezbędnik Kobiety

9. PIJ CZYSTKA. Naturalna medycyna jeszcze nie raz nas zaskoczy. O cudownych właściwościach czystka mogliście przeczytać w jednym z ostatnich wpisów ➡ „Czystek – czysta moc natury”. Profilaktyka jest dużo lepsza niż późniejsze leczenie. I na pewno dużo tańsza.  Czystek ma cudowne właściwości antybakteryjnie,  zapobiega wirusom i grzybom, a także wzmacnia nasz układ immunologiczny.

czystek

10. NIE KRYTYKUJ SIEBIE. Krytyka potrafi zniszczyć człowieka. Wiem, że czasami mamy ochotę  ponarzekać na siebie, ale polecam pooddychać chwilę i uspokoić nerwy. Jeśli odczuwacie frustrację pozbądźcie się jej na sali treningowej lub pokrzyczcie sobie trochę w lesie – naprawdę przechodzi. Wyznaję zasadę, że lepiej nie powiedzieć nic, niż kogoś skrytykować. Krytyka jest słabą cechą i domeną ludzi słabych. Więcej na jej temat przeczytacie we wpisie „Słowa jak ostrogi”.

Niezbędnik Kobiety

🍎🍎🍎

Teraz już wiecie jak dbam o zdrowie:) Jeśli macie jakieś swoje patenty, złote środki lub metody podzielcie się nimi w komentarzu poniżej! Dzielenie się jest dobre!

Posted on 31/07/2015, in AKTUALNOŚCI, KOMPAS ZDROWIA and tagged , , . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

 1. Zgadzam się z każdym z 10 punktów. Dorzuciłabym jeszcze tańcz i śpiewaj 😀

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: