Wyzwanie językowe z fiszkami!


gwiazdki

wyzwanie jezykowe

Uwielbiam wyzwania, przed którymi stawia mnie życie, dlatego bez zastanowienia zgodziłam się podjąć wyzwanie językowe z Fiszkami. Co to są fiszki? Jak będzie przebiegać wyzwanie? Czy dam radę nauczyć się języka od podstaw, bez lektora, w domowym zaciszu?

DLACZEGO PODJĘŁAM WYZWANIE?

Propozycja od wydawnictwa Cztery Głowy przyszła w idealnym momencie. Nadeszła bowiem wiosna, a ja mam mnóstwo energii, którą chciałabym mądrze wykorzystać. Od zawsze marzyłam żeby nauczyć się języka hiszpańskiego. Na drogie kursy nigdy nie było mnie stać. Nawet kiedy miałam przypływ gotówki, to nie miałam czasu na kurs. Kiedy zostałam mamą czasu zostało jeszcze mniej. W końcu jako kobieta mam wiele na głowie. Trzeba zaplanować obiad, zakupy, sprzątanie, pranie, prasowanie, a także przeznaczyć trochę czasu dla dziecka i partnera. Jeśli do tego dorzucimy pracę zawodową, oddawanie się pasji pisania bloga, ćwiczenia fizyczne oraz wyzwanie książkowe (50 książek w rok), to sami przyznacie, że niewiele tego czasu zostaje na naukę języka. Nie mniej motywacja do nauki jest tak ogromna, że podjęłam wyzwanie. Tym bardziej, że metoda nauki jest dość nietypowa…

CO TO SĄ FISZKI?

Żeby przybliżyć Wam metodę, którą wykorzystam do nauki muszę przybliżyć Wam postać Sebastiana Leitnera – twórcy tej metody. Zaangażowany propagator racjonalnych metod nauczania oraz twórca systematyki psychodydaktycznej bazującej na nauce z kartoteki.

„Nie ma złych uczniów, są tylko złe metody nauczania…” /Sebastian Leitner/

Cóż oznacza ta nauka z kartoteki? Otóż autor stwierdził, że najskuteczniejszą metodą nauki (bez względu czy jest to nauka języka czy jakiejś innej dziedziny) jest nauka z małych karteczek. Na takiej karteczce po jednej stronie zapisane jest hasło, po drugiej jego wyjaśnienie. W przypadku języka hiszpańskiego. Po jednej stronie jest słówko w języku polskim, po drugiej słówko w języku hiszpańskim oraz przykład jego użycia w zdaniu.

WWW_metoda_1_20140715

Poprzez prostotę i przejrzystość, fiszki zawierają tylko to, co niezbędne:

 • wyraźne hasła z zapisem wymowy
 • praktyczne, gotowe do użycia przykłady
 • obrazek, który pomaga zapamiętać dane słówko

„Tajemnica szybkiego zapamiętywania tkwi w formie przekazywania informacji. Im jest ona prostsza i bardziej przejrzysta, tym łatwiej przebiega proces zapamiętywania”. /Sebastian Leitner/

Wydawnictwo Cztery Głowy ma w swojej ofercie nie tylko język hiszpański, ale całą gamę języków – sprawdźcie sami na http://www.fiszki.pl!

METODA SEBASTIANA LEITNERA

Same karteczki to jednak połowa sukcesu. Proces nauki bowiem to pewien system, który oszczędza mnóstwo czasu na niepotrzebne powtórki. Dlaczego? Plik fiszek do nauki wkładamy do przegródki z numerem 1. Wyciągamy po kolei karteczki i powtarzamy hasło polskie i hiszpańskie. Jeśli przy drugiej powtórce jakieś słówko udało nam się zapamiętać wkładamy je do przegródki 2. Kiedy w przegródce 2 znajdzie się już mnóstwo karteczek, powtarzamy je i jeśli nadal je umiemy przekładamy do przegródki 3, jeśli nie wracają do przegródki 1. Tym sposobem powtarzamy tylko słowa, których nadal nie umiemy, a od czasu do czasu powtarzamy i utrwalamy słówka już nauczone. Tą metodą dochodzimy aż do 5 przegródki. Wtedy możemy uznać, że materiał opanowaliśmy skutecznie.

WWW_metoda_2_20140715

„Nauka to walka z zapominaniem, dlatego należy powtarzać to, czego się nauczyliśmy. Nie należy jednak powtarzać zbyt często i wszystkiego, żeby nauka nie stała się nudna i męcząca. Potrzebny jest system nauki, który sprawi, że trudniejszy materiał będzie powtarzany odpowiednio często, by go zapamiętać, zaś materiał łatwiejszy — na tyle rzadko, by go nie zapomnieć”. /Sebastian Leitner/

NAUKA WYMOWY

Pewnie wielu z Was się zastanawia nad tym, czy skoro będę się uczyć sama, będę potrafiła wymówić dane słówko. Otóż do każdego zestawu są nagrania mp3 z wymową. Dzięki temu mogę na bieżąco sprawdzać czy wymawiam dane słowo dobrze. Dla ułatwienia każda karteczka w lewym górnym rogu ma numer nagrania, żeby łatwo było znaleźć dane słówko. Na prawdę pomyśleli o wszystkim!

Słówka nagrane są w systemie:

 • hasło w języku polskim
 • hasło w języku obcym
 • przerwa na powtórzenie

POMOCNY NIEZBĘDNIK

I to co tygryski lubią najbardziej… przenośne etui na fiszki! To oznacza, że nie muszę ze sobą brać całego pudełka powtórek, ale np.: część materiału. Kiedy czekam w kolejce do lekarza, na poczcie itp. po prostu wyciągasz swoje malutkie etui i nie marnujesz czasu!

Mój zestaw do nauki prezentuje się następująco:

IMG_6415

Jeśli macie jakieś doświadczenia z Fiszkami i chcielibyście się nimi ze mną podzielić piszcie w komentarzach lub mailowo: kontatk@niezbednikkobiety.com. Za każdą radę, sugestię czy opinię będę niezmiernie wdzięczna. Życzcie mi powodzenia i śledźcie na bieżąco moje wysiłki, a może dołączycie do mnie i również podejmiecie wyzwanie z fiszkami?


Już za 2 tygodnie, dowiecie się :

📖 Czy lektura książki „Naucz się uczyć” Sebastiana Leitnera była pomocna.

📖 Jak według metody SMART przygotowałam swój plan nauki języka hiszpańskiego.

📖 Jak poradziłam sobie z pierwszą partią materiału.

Posted on 26/03/2015, in AKTUALNOŚCI, WYZWANIE JĘZYKOWE Z FISZKAMI and tagged , , , . Bookmark the permalink. 4 Komentarze.

 1. Oooooo, chyba to chcę!!! Kapitalna sprawa!!!!! Ale to dopiero jak przeczytam poleconą przec Ciebie książkę. Mało czasu, mało czasu, a tu bieganie, „precz z oponką”, pieczenie chleba, wiosenno-świąteczne porządki, za chwilę egzamin z anglika, itp, itd. I to trochę przez Ciebie :)))) Ale dzięki!

  Polubione przez 1 osoba

 2. Znam tę metodę bardzo dobrze, szkoda, że nie mają węgierskiego w fiszkach 😦

  Polubione przez 1 osoba

  • Nie martw się, to prężnie rozwijająca się firma, więc na pewno wkrótce wprowadzą fiszki węgierskie 🙂 Mi bardzo się podoba nauka z fiszek. Zasób słów na pewno mi się zwiększył. 🙂 Pozdrawiam ciepło 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: