Rodzinny kodeks zachowań


gwiazdki

kodeks ikona wpisu

Rodzinny kodeks zachowań powinien funkcjonować w każdym domu, a stworzenie takiego kodeksu powinno być sprawą priorytetową każdego rodzica. Dlaczego? Według mnie muszą istnieć zasady, których powinni przestrzegać wszyscy członkowie rodziny. Mówiąc wszyscy, mam na myśli nie tylko dzieci, ale również dorosłych domowników.

DLACZEGO TRZEBA STWORZYĆ RODZINNY KODEKS ZACHOWAŃ?

Wiele z osób czytających mój wpis uzna, że jest to rzecz zbyteczna. Postaram się więc jak najlepiej przekazać dlaczego warto posiadać taki zbiór zasad. Korporacje, wojsko, Kościół, szkoła – mają swoje kodeksy zachowań. Rodziny też powinny go posiadać.

Kiedy wchodzimy do Kościoła nie plujemy i nie bluźnimy. Dlaczego? Powstrzymanie się od takiego zachowania nie jest elementem wiary lecz przekonaniem, że takie zachowanie jest niewłaściwe. Po prostu o tym wiesz. Tak samo jak wiesz, że w muzeum nie krzyczymy i nie śpiewamy, a do teatru powinniśmy się ubrać bardziej elegancko.

W każdym domu taki zbiór zasad sprawia, że członkowie rodziny czują się bezpiecznie i dobrze. Powinniśmy powiesić taki kodeks w widocznym miejscu, aby każdy jego członek wiedział, że pewne zachowania nie są akceptowane, oraz że za nieprzestrzeganie kodeksu grożą konsekwencje.

Taki kodeks sprawia, że w domu są wyznaczone granice, których przekraczać nie wolno.

CO POWINNO SIĘ ZNALEŹĆ W KODEKSIE?

To pytanie powinna sobie zadać każda rodzina. Stworzyłam uniwersalne zasady, które myślę że można zastosować do każdej rodziny. Oczywiście możecie stworzyć swoje – wystarczy przecież zwykła kartka papieru i długopis. Pamiętajcie, że pod Waszym dachem obowiązują Wasze zasady i póki członkowie rodziny nie płacą za czynsz, jedzenie itp. to reguły ustalacie Wy. Zasady kodeksu są po to by chronić członków rodziny. Ustanawiasz je, bo kochasz.

Możesz założyć, że jedność Waszej rodziny będzie opierać się na miłości, szczerości, odpowiedzialności, zaufaniu i humorze. Możesz również ustalić zupełnie inne zasady. Ważne byś Ty również ich przestrzegał, dając dobry przykład najmłodszym.

Osoby, które znają już troszkę mnie i mój blog, wiedzą, że mój kodeks będzie stworzony graficznie w photoshopie, i że nie byłabym sobą gdybym się nim nie podzieliła. Taki kodeks może w cudowny sposób ocieplić wnętrze domu. Możecie napisać Wasz kodeks na ścianie lub powiesić go w formie obrazu w ramce.

kodeks ikona wpisu

ZŁAMANIE KODEKSU

Musisz mieć świadomość, że każdy kodeks, prędzej czy później, zostanie zakwestionowany. Tak właśnie robią dzieci- kwestionują reguły i przekraczają granice. Twoje zasady mogą więc zostać złamane, a Twoja cierpliwość i konsekwencje wystawione na ciężką próbę. Co wtedy? Za złamanie zasad powinna być wyznaczona kara. Kara adekwatna do złamanej zasady. Zanim jednak powiesisz swój kodeks na ścianie i zapoznasz wszystkich jego członków z tymi zasadami, uprzedź dzieci co grozi za jego złamanie. Jeśli go powiesisz i dasz jedynie komunikat, że od dzisiaj to są zasady, których będziemy przestrzegać w naszym domu, a nie powiesz o konsekwencjach ich nieprzestrzegania, kodeks nie ma sensu.

kodeks

DO POBRANIA 👉 RODZINNY KODEKS ZACHOWAŃ

Posted on 05/03/2015, in AKTUALNOŚCI, CIERPLIWA MAMA, OPIEKUNKA DOMOWEGO OGNISKA, POMYSŁY Z DUSZĄ and tagged , , . Bookmark the permalink. 4 Komentarze.

  1. Świetna rzecz, każdy powinien mieć coś takiego w domu 🙂

    Polubione przez 1 osoba

  2. prawda..

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: