5 kroków, które pozwolą Ci nie zadręczać się błędami popełnionymi w przeszłości.


gwiazdki

www.niezbednikkobiety.com

Czasami popełniam błędy. No dobrze, dość często je popełniam. Niektóre z nich są błahe i niewarte większej uwagi, jak wtedy gdy postanowiłam zrobić sobie grzywkę. Kto widział, ten wie o czym mówię 😉 Inne mają długoterminowe konsekwencje, z których ciężko się otrząsnąć.

Błędy, potknięcia, katastrofalne pomyłki, brak możliwości czy szczęścia, pochopne decyzje …nie wywołują w nas przyjaznych uczuć, ale są częścią naszego życia. I tylko od nas zależy czy będziemy je traktować jako lekcje i z lekkim przymrużeniem oka, czy jako ogromną górę, przez którą nie możemy przejść.

„To, co za nami i to, co przed nami, ma niewielkie znaczenie w porównaniu z tym, co jest w nas…” /Olivier Wendell Holmes/

Jeśli bijesz się z następującymi myślami: „Nikt nie może być tak głupi jak ja…”, „Jak można zrobić coś takiego?”, „O czym ja wtedy myślałam/em?”, „Dlaczego to przytrafiło się to właśnie mnie?”, a minęło już sporo czasu, oznacza to, że nie przebolałeś jeszcze swojej porażki i czas by to zrobić. Zastanawianie się: „co by było gdyby..” nie ma najmniejszego sensu, bo nie wynaleziono wehikułu czasu, który cofnie nas do przeszłości i pozwoli naprawić błędy. To co się stało już się nie odstanie. Jedyne co możemy zrobić to zastanowić się jaki to ma wpływ na nas teraz, w tej właśnie chwili.

www.niezbednikkobiety.com

„Najgorszym więzieniem jest przeszłość” /Paulo Coelho/

Każdy popełniony błąd sprawił, że jesteś tym, kim jesteś. Dobre i złe rzeczy z przeszłości przyczyniły się do tego kim jesteś dzisiaj. Nie można wymazać przeszłości. Można jedynie zmienić przyszłość postępując dzisiaj inaczej. Wiem co mówię, bo popełniłam w swoim życiu wiele błędów. Zarówno tych biznesowych, jak i tych życiowych. W ostatnim tygodniu spotkałam wiele osób, które tak jak ja, nie do końca pogodziły się ze swoimi porażkami, dlatego powstał dzisiejszy wpis. Mam nadzieję, że te kilka rad pozwoli wybaczyć sobie błędy z przeszłości i iść dalej patrząc w przyszłość z uśmiechem i zadowoleniem z siebie.

www.niezbednikkobiety.com

5 KROKÓW, KTÓRE POZWOLĄ CI NIE ZADRĘCZAĆ SIĘ BŁĘDAMI POPEŁNIONYMI W PRZESZŁOŚCI:

1. NIE TY JEDEN – NIE OSTATNI. Uświadomienie sobie, że nie tylko my popełniamy błędy, na pewno przynosi ulgę. Nawet osoby, które podziwiamy nie są doskonałe. I każdy z nich potknął się w życiu porządnie nie raz.

2. OBIEKTYWNE SPOJRZENIE. Zastanów się jaki Ty miałaś udział w tej porażce? Jaki wpływ mieli na to inni? Jakie uczucie dominuje kiedy o tym myślisz? Tylko oczyszczenie się poprzez powiedzenie wszystkiego, obiektywnie i uczciwie spowoduje, że będziesz mieć na tyle otwarty umysł i serce, aby zacząć uzdrawiać siebie.

3. WYBACZ SOBIE. Wszyscy jesteśmy ludźmi. Popełniamy błędy. To jest po prostu częścią naszego życiaPrawdopodobnie postąpiłaś najlepiej jak mogłaś w danym czasie. Teraz wiesz, że można to było zrobić lepiej.

4. ZADOŚĆUCZYNIENIE. Jeśli dręczy Cię, że podczas błędu jaki popełniłaś skrzywdziłaś kogoś, może warto poprosić o wybaczenie? Tylko od Ciebie zależy czy Twój problem wymaga zadośćuczynienia czy nie.

5. CZERP Z TEJ LEKCJI NAUKĘ. Każda porażka, potknięcie czy pomyłka czegoś nas uczą. Wyciągnij lekcje z danej sytuacji. Zastanów się jak się zachowasz jeśli przytrafi Ci się coś podobnego w przyszłości i żyj dalej.

***

Najpiękniejszą rzeczą w życiu jest to, że każdego dnia mamy nowe możliwości i możemy podjąć nowe wyzwania oraz decyzje. Wyjdź z kleszczy przeszłości, bo one tylko uniemożliwiają Ci przeżycie pięknej przyszłości na jaką zasługujesz! Wybacz sobie! Nadszedł czas by iść dalej.

„Mu­sisz nau­czyć się trochę mo­jej fi­lozo­fii: myśl o przeszłości tyl­ko wte­dy, kiedy może ci ona spra­wić przyjemność.” /Jane Austin/

Posted on 01/02/2015, in AKTUALNOŚCI, MOTYWACJA, ZMIANY and tagged , , . Bookmark the permalink. 9 Komentarzy.

 1. Reblogged this on Kontynentix.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Jak raz facet.

  Najgorsze jak zostaje tylko zadośćuczynienie albo nawet tylko próba zadośćuczynienia. Poczucie nieodwracalności jest bardzo bolesne i dolegliwe. Obiektywne spojrzenie i wybaczenie jest bez znaczenia a na wyciągnięcie nauki za późno.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Nie sposób się pod tym nie podpisać, jednak przeszłość uporczywie do mnie wraca. Zrobiłam kiedyś coś dość kompromitującego, ludzie mi tego nie zapomną. Chciałabym oddzielić się od tego grubą kreską, zapomnieć, zacząć od nowa, jednak plotki szerzą się bardzo szybko i często jestem z góry oceniana. Boję się, że osoby na których mi zależy też ocenią mnie przez pryzmat tej przeszłości.

  Polubienie

 4. Witam
  Mam taki problem, że może niepotrzebnie za dużo rozmyślam. Na przykład umówiłam się z koleżanką żeby jej podać kilka dokumentów do pracy. Mogłam ją zaprosić do mnie do domu ale umówiłyśmy się w innym miejscu. I nieraz sie zadręczam takimi sytuacjami że mogłam coś zrobić ale wyszło inaczej.
  Prosze pomóżcie mi

  Polubienie

 5. Zkrzywdziłam w życiu dużo ludzi zawiodłam zdradzałam nie potrafie sobie wybaczyć za dużo by pisć jestem z tego powodu nieszczęśliwa nie potrafie się uwolnić od poczucia winy

  Polubienie

 6. Nigdy nie można ruszać zdradzać z kimś z najbliższej rodziny

  Polubienie

 7. 1. niektórzy mają na prawdę tak przejebane że tylko ludzie poważnie niepełnosprawni mają gorzej od nich wic to raczej nie zawsze działa
  2. Kiedy własny udział w porażce jest minimalny tego typu czynności nic nie dają
  3. Jesli to osoba ze zrytą psychiką została skrzywdzona nie może sobie ona wybaczyć bo to nie ona jest winna.
  4 czasami może i pomoże ale tylko w przypadku gdy kogoś się skrzywdziło
  5 „żyj dalej” żal po prostu
  Sory ale najmniej przydatne co na ten temat znalazłem w internecie.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: