W czasie podróży dzieci się nudzą!


 gwiazdki

ikona wpisu podróż

Znacie powiedzenie: „W czasie deszczu dzieci się nudzą”? Wydaje mi się, że można je również zastosować do długiej podróży samochodem. Dzieje się tak za sprawą wyjazdów, podczas których dzieci muszą tkwić w jednej pozycji przez kilka godzin. Jeśli dołożymy do tego zdania typu: „daleko jeszcze?”, „niewygodnie mi”, „co to?”… każdy kierowca może stracić cierpliwość, a podróż może stać się istnym piekłem. Na usprawiedliwienie najmłodszych – dzieci nie mają poczucia czasu, są z reguły niecierpliwie, a podróż, zwłaszcza długa, może być dla nich prawdziwą katorgą.

Przygotowałam dla Was 3 rodzinne gry samochodowe, które na pewno urozmaicą długą podróż. Wystarczy je wydrukować i mieć w aucie razem z markerem. Ja dodatkowo proponuję wydrukowane karty poddać laminacji w drukarni, dzięki czemu będziecie mogli z nich korzystać bez końca!
Linia (28)

1. BINGO SAMOCHODOWE

To bardzo prosta gra, w której dzieci otrzymują wydrukowaną kartę, na której zaznaczone są różne elementy ruchu drogowego – znaki, pojazdy, obiekty. Zadaniem dziecka jest np: gdy zobaczy samolot skreślić go na planszy. Wygrywa dziecko, które skreśli pola w linii poziomej, pionowej lub po skosie. Jeśli jest dwoje dzieci rozdajemy dwie plansze i to dziecko, które pierwsze krzyknie BINGO! wygrywa. Jeśli dziecko nie ma z kim grać, można zastosować drugą opcję gry: zadaniem dziecka jest skreślić wszystkie pola na planszy – wtedy mamy BINGO.

bingo samochodowe 2 DO POBRANIA ➡ BINGO- GRA SAMOCHODOWA

2. WISIELEC

Druga gra na pewno jest znana większości z Was. Zasady gry: Pierwszy gracz wymyśla słowo, ujawniając np. za pomocą kresek, liczbę tworzących je liter. Drugi z graczy stara się odgadnąć litery słowa. Za każdym razem, gdy mu się to uda, pierwszy gracz wstawia literę w odpowiednie miejsce; w przeciwnym wypadku rysuje element symbolicznej szubienicy i wiszącego na niej ludzika. Jeżeli pierwszy gracz narysuje kompletnego „wisielca” zanim drugi odgadnie słowo, wówczas wygrywa.
wisielec samochodowy

DO POBRANIA ➡ WISIELEC – GRA SAMOCHODOWA

3. KÓŁKO I KRZYŻYK

Rozgrywana przez dwóch graczy, najczęściej na kartce papieru. Gracze obejmują pola na przemian dążąc do objęcia trzech pól w jednej linii, przy jednoczesnym uniemożliwieniu tego samego przeciwnikowi. Jeden z graczy stawia „kółko”, a drugi „krzyżyk”. 3 krzyżyki/kółka w jednej linii poziomej, pionowej lub skośnej wygrywają.
kóło i krzyżyk

DO POBRANIA ➡ KÓŁKO I KRZYŻYK – GRA SAMOCHODOWA

Linia (55)

Istnieją również inne gry, które mogą poprawić atmosferę rodzinnych podróży. Są to gry słowne,z których dzieci czerpią ogromną radość, gdyż angażują one również rodziców.

„Widzę moimi oczami…” – to prosta gra słowna, która polega na dokończeniu przez graczy zdania: „widzę moimi oczami…” tak aby było ono rzeczywiste i rymowało się. Np: „Widzę moimi oczami, czerwony samochód jadący przed nami” – gracz musi wskazać na element, o którym rymuje.
Dwadzieścia pytań. Jedna osoba wymyśla słowo, a zadaniem innych współpasażerów jest odgadnięcie tego słowa poprzez zadanie maksymalnie 20 pytań pomocniczych. Osoba wymyślająca udziela jedynie odpowiedzi: „tak” i „nie”. Wygrywa ten kto przed upływem 20 pytań odgadnie wymyślone słowo.
Jakie to zwierzę? Pomyśl o jakimś zwierzęciu i poproś innych graczy o zadawanie pytań na jego temat – czy potrafi pływać? Czy lata? Czy jest dzikie czy udomowione? Należy udzielać jedynie odpowiedzi „tak” lub „nie” i ewentualnie dodawać krótkie opisy.
Niekończąca się opowieść. Jeden z podróżnych wymyśla tytuł historii. W oparciu o ten tytuł kolejna osoba podaje pierwsze zdanie opowiadania – „Za górami, za lasami mieszkał sobie…”. Trzecia osoba kontynuuje historię, dodając kolejne zdanie, itd.
„Coś w pobliżu mnie na literę…”. Jeden z graczy wypowiada formułkę, a następnie podaje pierwszą literę rzeczy, którą właśnie widzi. Pozostali gracze to szpiedzy, którzy muszą odgadnąć tajemniczą rzecz.
Linia (7)

Co jeszcze sprawdza się w trakcie podróży samochodem?

🚗 słuchanie bajek z płyty CD
🚗 słuchanie piosenek – dobrze nagrać dla każdego uczestnika podróży jego ulubione piosenki, wtedy każdy pasażer będzie miał możliwość posłuchania swoich ulubionych kawałków. Również wspólne śpiewanie przyspiesza czas spędzony w aucie.
🚗 Karty, warcaby, szachy, chińczyk – to najpopularniejsze od lat i wciąż cieszące się powodzeniem gry dla dzieci. W podróż warto wziąć ich miniaturowe wersje – nie zabiorą wiele miejsca, a dzięki magnesom pionki nie wywrócą się podczas jazdy. Oczywiście gra wymaga co najmniej dwojga uczestników. Dobrze więc, aby jeden z rodziców przesiadł się na tylne siedzenie i przez jakiś czas potowarzyszył dziecku.
🚗 Dzieci, które nie mają ochoty na gry mogą stworzyć dziennik podróży, w którym zapisywane będą godziny przyjazdu do konkretnego miejsca, śmieszne sytuacje czy ilość mijanych zabytków.
🚗 Kolejną ciekawą aktywnością jest notowanie nazw miast lub atrakcji turystycznych mijanych na trasie.
🚗 Jeśli podróż jest długa, koniecznie zatrzymujmy się na postoje. Można zrobić sobie obiadowy piknik w lesie, można pójść choćby na dziesięciominutowy spacer, a pauza w podróży przyda się wszystkim pasażerom oraz kierowcy.

Posted on 14/01/2015, in AKTUALNOŚCI, CIERPLIWA MAMA, OPIEKUNKA DOMOWEGO OGNISKA, POMYSŁY Z DUSZĄ and tagged , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. Moja siostrzenica kazała podziękować w jej imieniu. Bingo samochodowe to jej ulubiona gra!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: