Ale plama!


gwiazdki

Ale plama!

W życiu domowym nieustannie dzieje się coś, na co potrzebna jest dobra rada, skuteczny sposób, niezawodny środek. Dla wielu kobiet, dzisiejszy wpis może wydać się trywialny i niepotrzebny, ale mi nie raz spędził sen z powiek. Pamiętam wszystkie godziny, które spędziłam na poszukiwaniu odpowiedzi: jak usunąć taką plamę? Dzisiaj robię skrót myślowy moich poszukiwań. Mam nadzieję, że dla wielu z Was wpis okaże się pomocny i odpędzi frustrację dnia codziennego spowodowaną plamami.

a

ATRAMENT- to plama, która budzi przerażenie na twarzy każdej opiekunki domowego ogniska. Moczy się w gorącym mleku, potem zapiera w ciepłej wodzie z mydłem (w razie potrzeby ze spirytusem mydlanym). Plamy z atramentu na meblach schodzą po użyciu soku z rabarbaru.
b

BŁOTO – to codzienne plamy dostarczane przez najmłodszych domowników. Przy plamach z błota należy spokojnie poczekać aż wyschną następnie wyszczotkować i to już może dać zadowalający efekt. Gdy plamy z błota są… nadal widoczne koniecznie przeczyścić miejsca zabrudzone spirytusem, a następnie płynnym detergentem.

BURAKI – przy takiej plamie przede wszystkim ustalamy z jaką tkanina mamy do czynienia. Jeśli tkanina może być prana w gorącej wodzie (90˚) to skuteczną metodą jest polanie świeżej plamy wrzątkiem. Gdy nie mamy takiej pewności plamę z buraka wytrzeć jak najszybciej mokrą gąbką i zamoczyć na kilka godzin w zimnej wodzie. W plamę wetrzeć nie rozcieńczony detergent, który później intensywnie płuczemy. U mnie sprawdza się też mydełko dr. Beckmann, którym nacieram plamę zanim włożę ją do pralki.

BIELIZNA, KTÓRA ZŻÓŁKŁA – to problem wielu domów. Koszule, które rzadko używamy, bądź te, które pierzemy bez stosowania wybielaczy – żółkną. Bieliznę, koszulę należy zamoczyć na kilka – kilkanaście godzin w zsiadłym mleku. Następnie wypłukać bieliznę i normalnie wyprać w proszku. Jeśli wolicie bardziej nowoczesne metody, to do miski wlejcie 1 nakrętkę chloru i 2 łyżeczki sody oczyszczonej – zanurzcie koszule na 1 – 2 godz. w zależności od rodzaju materiału. Przy bawełnianych białych rzeczach, które zżółkły np.: po wypraniu z czymś co zafarbowało, pozostawić można na noc, a później uprać w pralce. PROSZEK DO PIECZENIAwielokrotnie gotowana bielizna pościelowa i poszarzałe firanki znów będą śnieżnobiałe, jeśli do głównego prania wsypiesz jedno opakowanie proszku do pieczenia.

BUTY – brzydkie czarne smugi na parkiecie – ślady po szuraniu obcasami – można zetrzeć terpentyną albo zwykłą gumką do ołówka.

c

CUKIER / KARMEL – Gdy na ubraniu wyląduje karmel … Plamę zanurzyć w zimnej wodzie z płynnym detergentem. Gdy to nie da pożądanego efektu plamę potraktować dosyć mocno rozcieńczonym perhydrolem (woda utleniona 30%).

CURRY – przy stosowaniu sosów zdarza się poplamić ubranie. Przy curry sprawdzi się świetnie mydełko dr. Beckmann. Nacieramy plamę i wkładamy do pralki. W zależności od rodzaju tkaniny – przy bardzo delikatnej warto namoczyć wcześniej w zimnej wodzie.

CZEKOLADA – to częsty przypadek naszych dzieci. Najlepiej poradzić sobie z tego typu zabrudzeniem zeskrobując starannie czekoladę, a później intensywnie wypłukać w zimnej wodzie. Splamione ubranie namaczamy w proszku do prania (dobrze jeśli zawiera enzymy). Efekt można poprawić wywabiaczem do plam. Plamy z czekolady i kakao czyścimy również mieszanką sporządzoną z 1 łyżeczki ciepłej wody i 1/2 łyżeczki gliceryny. Następnie spłukujemy wodą z mydłem.

d

DEZODORANT – na szczęście, w dzisiejszych czasach rzadko zostawiają ślad na ubraniu. Nie mniej jeśli masz plamę po dezodorancie warto polać na nią odplamiacz typu vanish i namoczyć w letniej wodzie. Następnie pierzemy w pralce bądź ręcznie, w zależności od materiału.

DŁUGOPIS – kto z nas ich nie miał plamy z długopisu? Plamy z tuszu do długopisu trzeba natrzeć kilka razy spirytusem, a potem wywietrzyć tkaninę i starannie wypłukać. Z rąk bez trudu usuniesz plamy po długopisie pastą do zębów.

f

FARBY –  w zależności od rodzaju farby stosujemy czasami diametralnie różne sposoby postępowania. Plamę z farby akrylowej należy osuszyć, by później uprać w detergencie. Oporniejsze plamy oczyścić wywabiaczem do plam lub spirytusem.

FARBY EMULSYJNE –  takie plamy, gdy stare są bardzo trudne do usunięcia. Stosować, albo odpowiedni rozpuszczalnik – nabyty w sklepie z farbami, albo pilnować by farba nie zaschła i w takiej postaci zmywać wodą.

FARBA OLEJNA – trudna do eliminacji.  Plamy z farby olejnej należy potraktować benzyną do czyszczenia, a następnie plamę namoczyć w płynnym detergencie.

FARBKI PASTELOWE – wydają się łatwe do usunięcia, ale to nic bardziej złudnego. Plamy po pastelach eliminuje się specjalnym wywabiaczem do farb. Można spróbować też uniwersalny wywabiacz typu vanish. Po pocieraniu wywabiaczem należy wypłukać alkoholem.

g

GUMA DO ŻUCIA – to specjalność ludzi młodych, ale i starszym zdarza się przykleić do tego, co przed chwilą żuli w ustach. Tutaj postępujemy w sposób bardzo specyficzny. Ubiór wkładamy do zamrażarki tak długo, by guma skruszała i dała się oddzielić od tkaniny. Resztki gumy usuwamy alkoholem.

Jeśli do dywanu przykleiła się guma do żucia, musisz położyć na niej kostkę lodu, a gdy guma stwardnieje, zeskrobać. Resztki gumy usuniesz rozpuszczalnikiem terpentynowym albo spirytusem.

h

HERBATA – Nie przypuszczałam, że jest to tak ciężka do wywabienia plama, do czasu kiedy córka nie wylała swojej na cały przód bluzeczki! Męczyłam się długo z tą plamą. W końcu i tutaj zadziałało mydełko dr. Beckmanna oraz namoczenie ubrania w letniej wodzie. Herbata z białej serwety, czy obrusu skutecznie zniknie jeśli szybko na plamę podziałamy sokiem z cytryny, a potem spłuczemy letnią wodą.

j

JAJKA – Należy taką plamę wypłukać w zimnej wodzie , a następnie uprać w proszku enzymatycznym.

JAGODY – Z rąk – usuwa się sokiem cytrynowym; z lnu – kwaśnym mlekiem (moczyć przez ok. 30 minut); z wełny usuwa się cytryną, a z jedwabiu – spirytusem. Następnie wypłucz ciepłą wodą.

k

KUPKA – to brzydka i śmierdząca plama, ale niestety zdarza się naszym milusińskim. Najlepiej wypłukać zimną wodą, a następnie zastosować mydełko dr. Beckmanna lub odplamiacz. Uprać w temp. najwyższej na jaką pozwala nam metka ubrania. Drugi sposób: wysuszyć ,nadmiar zeskrobać – czynność niestety mało estetyczna. Materiał na około godzinę zamoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do prania. Prać w proszku z enzymami.

KAWA – przy takiej plamie postępujemy szybko i zdecydowanie. Namaczamy ubranie w ciepłym roztworze detergentu. Po kilkudziesięciu minutach czyścimy alkoholem i doczyszczamy wodą utlenioną 30%. Przy kawie z mlekiem plamę namoczyć w ciepłej wodzie z proszkiem z enzymami.

KETCHUP – ubranie z taką plamą wrzucamy do zimnej wody i zanurzamy w płynnym detergencie. Gdy nie da to pożądanego efektu stosujemy jeszcze potarcie plamy spirytusem.

KREW – plamy przy wypadkach, ukłuciach, cięciach, otarciach nie stanowią głównego punktu naszego zainteresowania, dlatego usuwamy je przeważnie długo po zdarzeniu. Jeśli plama jest świeża, to spieramy ją w zimnej wodzie z dodatkiem soli. Jeśli plama jest stara to usuwamy ją przez zeskrobanie, lub szczotkowanie. Później pierzemy w wodzie z amoniakiem, w roztworze z wodą utelnioną 30%, bądź proszkiem z enzymami. Na żółte plamy, które niestety często pozostają jest tylko jedna rada potraktować je pocierając wodą utlenioną lub zastosować mydełko dr. Beckmanna.

KLEJ TYPU WIKOL – plamy z takowego kleju należy czyścić acetonem lub octanem amylu. Wiele z takich klei posiada odpowiedni składniowo rozpuszczalnik, który również można zastosować.

KLEJ POLIWINYLOWY – klej niezwykle użyteczny w domu, stąd duża możliwość zrobienia sobie plamy na ubiorze. Plamy z tego kleju czyści się przede wszystkim spirytusem.

KWIATY – wiele z nich jest źródłem trudno usuwalnych plam. Materiał namoczyć w wodzie i pocierać płynnym detergentem. Gdy plama nadal jest widoczna, należy czyścić ją wywabiaczem, octanem amylu, lub spirytusem metylowym.

l

LAKIER DO PAZNOKCI NA CIELE I UBRANIU – Lakier można wywabić acetonem, ale nie zmywaczem do paznokci zawierającym olej. Uwaga! Nie używaj acetonu do tkanin z włókien octanowych, bo je zniszczysz.

LAKIER DO WŁOSÓW – często przy modelowaniu fryzury zdarza się, że nadmiar trafi na bluzkę, czy koszulę. Jak usunąć takie nieszczęście. Należy czyścić octanem amylu a później wywiabiaczem do plam. Po zdjęciu zabrudzenia raczej nie stosować płukania.

LIKIER – jest smaczny, ale gdy trafi na tkaninę to od razu nie mamy na niego ochoty. Tkaninę wrzucamy do zimnej wody i pierzemy w detergencie.

LODY – moczymy w ciepłej wodzie z detergentem. Resztę tłustej plamy czyścimy płynem do mycia naczyń.

m

MARMOLADA – plamę spłukujemy zimną wodą, później wkładamy do roztworu z detergentem. Pozostałość w postaci tłustej plamy usuwamy przy pomocy rozcieńczone sody oczyszczonej.

MASŁO – kto potrafi wyczyścić tę tłustą plamę to potrafi poradzić sobie z każdą kuchenną klęską. Jeśli działamy szybko to świeże plamy zdołamy wyprać w gorącej wodzie z mydłem. Można spróbować też z płynem do mycia naczyń. Ubranie można też czyścić wywabiaczem do plam i wysuszyć suszarką do włosów.

MLEKO – plamy po mleku płuczemy w zimnej wodzie i moczymy w proszku z enzymem.

MOCZ – plamę koniecznie podobnie jak wino posypać grubo solą i po 30 minutach wypłukać w zimnej wodzie. Oporną plamę jest potraktować zimną wodą i natrzeć octem. Następnie wyprać w proszku z enzymami.

MUSZTARDA – plamę należy wypłukać w zimnej wodzie i następnie namoczyć w w płynnym detergencie.
e miejsca letnimi fusami z kawy i polerować do połysku (meble ciemne). Pocierać plamy białym winem (meble jasne) lub octem (meble ciemne) i polerować wełnianą szmatką.

o

OLEJE ROŚLINNE – polewamy nimi często rękawy i dolne części ubrań. Procedura usuwania jest dosyć skomplikowana. Ubranie wkładamy do wody i po zamoczeniu traktujemy plamę alkoholem – uwaga – z dodatkiem octu. Gdy plama stawia opór czyścimy jeszcze rozpuszczalnikiem.

OWOCOWE SOKI – plamy szczególnie częste w okresie letnim i zimą w postaci zaprawionych soków. Plamę należy zamoczyć w kwaśnym mleku i ręcznie prać – tak robiły nasze prababcie. Choć to nie jedyna metoda – plamę zamoczoną w alkoholu należy pocierać, następnie polać wodą utlenioną i wybielić poprzez wystawienie jej na działanie słońca. W innym wypadku należy plamę natrzeć solidnie solą, Następnie wypłukać sól i zamoczyć w detergencie. Kolejnym krokiem jest przepierka ubrania w ciepłej wodzie, a jak materiał jest naturalny to i w gorącej wodzie. Ja stosuję tutaj też mydełko dr. Beckmanna, a przy białych ubraniach roztwór chloru i sody oczyszczonej.
p

PERFUMY – tak jak w przypadku dezodorantu, najlepiej zastosować odplamiacz, mydełko dr. Beckmanna i wyprać zgodnie z metką.

PIWO -czyścić słabym roztworem wodnym mydła z niewielką ilością soli amoniakalnej, a potem spłukać czystą wodą. Jeśli plama jest świeża, plama powinna zejść przy zastosowaniu uniwersalnego odplamiacza.

PODKŁAD DO PUDRU – przede wszystkim nie rozmazywać, najpierw delikatnie zebrać nadmiar podkładu, a następnie wypłukać w letniej wodzie. Polać odplamiaczem i wyprać w proszku. Przy podkładach tłustych można zastosować płyn do mycia naczyń.

POMADKA DO UST – plama powinna zejść po zastosowaniu wywabiacza do plam. Gdy to nie da porządanego efektu należy dalej czyścić alkoholem. Po skutecznych zabiegach wypłukać w płynnym detergencie.

PISAKI/MAZAKI/FLAMASTRY zachodzi tu dosyć pracochłonny proces czyszczenia plamy. Plamy po pisakach są trudne do zlikwidowania, ale należy wyprać materiał mydłem lub gliceryną, a następnie dokonać prania proszkiem z enzymem. Oporne miejsca potraktować spirytusem.

PASTA DO BUTÓW – plamy po paście do butów należy potraktować rozpuszczalnikiem, przetrzeć detergentem, można też użyć spirytusu.

PRZYPALENIE ŻELAZKIEM – miejsce zaplamione pocieramy w wodzie z mydłem, później płuczemy ciepłą wodą…. Gdy wszystko wyschnie czyścimy jeszcze benzyną…. Gdy żółte plamy nie schodzą…, traktujemy plamę wodą utlenioną.

POT – świeżo zdjęte ubranie przeprać w wodzie z mydłem lub octem. Gdy pot na dobre wżarł sie w tkaninę i ją odbarwił pozostaje drastyczny spoób. Pomóc może następująca mieszanka: 3 łyżki amoniaku, 3 łyżki czystego spirytusu i 1 łyżeczka soli. Mieszankę nakładamy na plamę i czyścimy, następnie przecieramy suchą szmatką.

s

SOSY – plamę jak najszybciej moczymy w zimnej wodzie – jeśli nie zdążyła wsiąknąć w tkaninę, bądź w detergencie gdy sos już przesiąkł. Na oporne możemy zastosować mydełko dr. Beckmanna.

SZPINAK – natrzyj plamy surowym ziemniakiem, a następnie wypierz w ciepłej wodzie z mydłem.

SZAMPON DO BRUDNYCH KOŁNIERZYKÓW – jeśli kołnierzyk koszuli jest bardzo brudny, trzeba go natrzeć szamponem do włosów, który rozpuści tłuszcz. Po godzinie upierz koszulę tak jak zwykle.

t

TŁUSZCZ – zatłuszczone miejsca trzeba posypać mąką lub talkiem i poczekać, aż wchłoną tłuszcz. Tłuste plamy można też usunąć ciepłym żelazkiem: pod materiał podłożyć bibułkę, zwilżyć plamę benzyną, przykryć z wierzchu drugą bibułką i przeprasować miejsce kilka razy. Gazowana woda mineralna znakomicie usuwa tłuste plamy ze swetrów i dzianin. Stary tłuszcz można usunąć środkiem do mycia naczyń. Należy nim natrzeć zaplamione miejsce, a potem starannie wypłukać.

TŁUSTE PLAMY NA PARKIECIE – plamy z tłuszczu na drewnianej bejcowanej podłodze schodzą po użyciu terpentyny. Natrzyj plamy, odczekaj chwilę i zmyj terpentynę wodą. W razie potrzeby możesz pobejcować czyszczone miejsca.

TRAWA – na szczęście przy dzisiejszych dostępnych środkach, nie jest ona już taką zmorą, jak jeszcze kilka lat temu. Większość proszków radzi sobie z nią bez problemu. Jeśli jednak zabrudzenie jest dość mocne zastosujcie mydełko dr.Beckmanna lub zwykły odplamiacz. Absolutnie nie powinny być zmywane wodą, ponieważ wtedy jeszcze trudniej je usunąć. Jeśli Wasz proszek i odplamiacz nie poradziły sobie, do większości tkanin zaleca się stosowanie 70% alkoholu albo rozcieńczonego amoniaku. Należy zwilżyć plamy alkoholem, odczekać, a dopiero potem spłukać zimną wodą.
w

WINO – ta plama wymaga błyskawicznej interwencji w innym przypadku pozostanie w materii na zawsze. Zaplamione miejsce natychmiast posypujemy obficie solą (tworzymy taką pierzynkę solną), by sól mogła wchłonąć cały płyn. Następnie płuczemy wodą mineralną. Świeże plamy z czerwonego wina można również usunąć białym winem albo szampanem. Ślady po ich użyciu schodzą w praniu. Stare plamy z czerwonego wina likwiduje się ciepłą wodą z mydłem i z dodatkiem amoniaku. Skutecznym środkiem jest też krem do golenia w tubie: wyciśnij trochę kremu na plamę, pozostaw na jakiś czas, wypłucz.

WOSK -trzeba przykryć bibułką albo papierową serwetką i przykładać ciepłe żelazko tak długo, aż wosk (stearyna) całkowicie wsiąknie w papier. W razie potrzeby, można też użyć benzyny. Plamy z barwionego wosku pozostawiają ślady, które usuwa się rozpuszczalnikiem.

5 NIEZBĘDNIKÓW, KTÓRE MAM W DOMU DO USUWANIA PLAM:

Bez nazwy-1

Te 5 niezbędników jest na prawdę tanich i skutecznych. Dodatkowym ich atutem jest fakt, że większość z nich posiadamy w domu. 

Jeśli znacie inne sposoby na odplamianie, podzielcie się nimi ze mną – wiedzy nigdy dość!

Posted on 05/01/2015, in AKTUALNOŚCI, OPIEKUNKA DOMOWEGO OGNISKA and tagged , . Bookmark the permalink. 10 Komentarzy.

 1. Podziwiam Cię, jesteś perfekcyjna! 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 2. Ja znam sposób na plamy po żywicy 🙂 Usiadlam na lawce w parku i spodnie zalatwione. Wacik kosmetyczny zmoczylam spirytusem salicylowym i tarlam plame tak dlugo az praktycznie cala zywica zeszla. Po tej czynnosci spodnie wygladaly dosyc dziwnie (powstaly ciemne zacieki) wiec moja pierwsza mysla bylo „zmarnowalam spodnie”, ale nie tracac nadzieji wlozylam spodnie do miski z woda i zepralam pozostalosci plamy zwyklym plynem do prania. Po wysuszeniu spodnie wygladaly jak nowe, zero sladow żywicy 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 3. Dobrze wiedzieć! Plamy z żywicy jeszcze nie miałam, ale jestem matką – wszystko się może zdarzyć, tym bardziej, że mieszkam w lesie 🙂 Dziękuję za poradę!

  Polubienie

 4. Czy ktoś wie, jak pozbyć się przebarwień na kolnierzyku potraktowanym szamponem? Bo praniu mam na koszuli szare plamy w miejscach, gdzie zastosowałem szampon…

  Polubienie

   • biały… nie pomaga Ace, odbarwiacz…

    Polubienie

    • Ja bym spróbowała w takiej kolejności:
     1. Najpierw posmarować plamę mydełkiem dr Beckmanna lub odplamiaczem SIL – niemiecki kupisz na allegro i w dobrych sklepach z niemiecką chemią. To powinno pomóc.
     2. Gdyby nie pomogło to posmaruj plamę pastą do zębów i poczekaj z 15 min. Następnie wypierz w pralce w 40 C. Jeśli i to nie pomoże pozostaje:
     3. Ostatecznie kiedy w przypadku mojej koszuli nic nie pomogło kupiłam Agent Max (niebieski z Biedronki) lub Domestos i robisz roztwór 2 nakrętki chloru wlewasz do miski ciepłej wody. Moczysz tak z 20 min całą koszulę, a potem w pralce zgodnie z materiałem. Czasami trzeb wyprać 2 razy żeby pozbyć się zapachu chloru.

     Polubienie

 5. Hej.moze znasz spisob namoczyłam koszulkę białą na noc w mydełku beckham i rano patrze i zżółkła.może przyczyną byla w.utleniona vo wczesnie pokewałam?pomóż jeśli znasz sposob sie tego pizbyc

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: