gwiazdki

IKONA WPISU NPN

Z końcem kalendarza wszystkich nas dopada refleksja nad minionym rokiem oraz chęć postanowienia poprawy. Po raz pierwszy w życiu, w zeszłym roku realizowałam swoje postanowienia noworoczne. Nie udało mi się, co prawda, zrealizować ich wszystkich,  jednak sam fakt, że nie zapomniałam o nich przez 365 dni sprawił, że odniosłam swój mały sukces. Wcześniej żyłam z dnia na dzień, z roku na rok, bez konkretnego celu, planu i organizacji. Teraz zmieniłam swój sposób patrzenia na własne życie.

Żyłam z dnia na dzień, z minuty na minutę – aż w końcu dorosłam!

Badania pokazują, że około 92% postanowień noworocznych nie zostanie zrealizowanych. Dla większości osób robienie postanowień jest zupełnie bez sensu. Co więcej, mogą one działać demotywacyjnie . W końcu minęło dopiero kilka dni nowego roku, a decyzja o rzuceniu palenia, zrzuceniu kilku kilogramów czy codziennym bieganiu stała się historią. Taka sytuacja może negatywnie wpłynąć na poczucie własnej wartości.

Pewnie zastanawiasz się dlaczego skuteczność postanowień noworocznych jest tak niska? W większości wypadków nie mają one nic wspólnego z przemyślaną, świadomą i odpowiedzialną decyzją. Są to najczęściej słowa rzucane na wiatr. Deklaracje wykonane pod wpływem mody czy impulsu, nie mające solidnych podstaw.

Istnieje taka zależność, że im łatwiej robisz postanowienia noworoczne, tym szybciej z nich zrezygnujesz.

Według mnie nie potrzebujemy Nowego Roku, aby zmienić swoje życie, nie mniej każdy potrzebuje jakiegoś bodźca, linii startu – jeśli dla Was jest to Nowy Rok, to niech tak będzie. Najważniejsze, że chcesz zmiany. Teraz potrzebujesz tylko kilku wskazówek, by wytrwać w postanowieniu i osiągnąć wymarzony cel.

„Postanowienia są najczęściej pustymi obietnicami dla tych, którzy mają wiele marzeń, ale odmawiają obudzenia się i życia tymi marzeniami.”  /Steve Maraboli/

1. CZAS

Pamiętaj, że postanowienie noworoczne będziesz realizować przez 365 następnych dni. Nie musisz podejmować decyzji już w tym momencie. Chyba, że zacząłeś przygotowania przed rozpoczęciem Nowego Roku. Jeśli nie – nie zaczynaj 1 stycznia, daj sobie kilka dni na zastanowienie się, najlepiej tydzień. Jeśli po 7 dniach jesteś nadal zdeterminowany i chcesz wprowadzić zmiany w swoje życie, to świetnie! Zyskałeś solidny fundament, na którym oprzesz swoje cele. Podczas tego tygodnia zadaj sobie następujące pytania:

Co zamierzasz zrobić?

W jaki sposób chcesz zrealizować postanowienie?

W jakim czasie zamierzasz tego dokonać?

Dlaczego chcesz to osiągnąć?

Odpowiedź na te 4 pytania zapisz na kartce. Po tygodniu wyjmij ją i zastanów się czy tego na prawdę chcesz? Jeśli tak, to powiedz sobie, że od teraz nie ma odwrotu!

Motywacja

2. PRZYGOTUJ SIĘ

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w realizowaniu swoich postanowień, poświęć również te 7 dni na edukację. Jeśli chcesz schudnąć zapoznaj się ze sposobami, które mogą doprowadzić do utraty wagi. Dowiedz się, jak działają poszczególne diety, od jakich ćwiczeń zacząć itp. Wybierz sposoby, które najbardziej Ci odpowiadają i stwórz plan wprowadzania tego postanowienia w życie. Im bardziej zaangażujemy się w takie przygotowania przed rozpoczęciem działania, tym większe jest prawdopodobieństwo naszego sukcesu.

„Postanowienia są wspaniałą rzeczą jeśli umiemy ich dotrzymać, ale wiele postanowień nam umyka ponieważ nie zrobiliśmy nic innego z naszym sposobem myślenia.” – Monica Johnson

3. DOBRY PLAN WEDŁUG ZASADY S.M.A.R.T.

Jeśli zastanowiłeś się przez 7 dni, co chcesz zmienić, jeśli przygotowałeś się do tej zmiany, to teraz wystarczy ułożyć dobry plan. Planowanie celu według reguły SMART (Simple, Measurable, Achievable, Relevant, Timely defined) oznacza, że miejsce do którego zmierzasz musi być:

  1. proste i konkretne
  2. mierzalne
  3. osiągalne
  4. realne
  5. określone w jasnych ramach czasowych

Dla przykładu:

  • Moim konkretnym celem w tym roku będzie przeczytać 40 książek.
  • Będę mierzyła to za pomocą stworzonej listy od 1 do 40, w której będę wpisywać przeczytane pozycje, a także będę zamieszczać wpis na FB z cytatem, który mi się spodobał z danej książki (tak jak robiłam w zeszłym roku).
  • Wszystko co sobie założyłam, musi być osiągalne, nie ma tu miejsca na dzieło przypadku i zbyt ambitne cele (w zeszłym roku założyłam, że przeczytam 100 książek – ambitne, ale mało realne przy wszystkich moich aktywnościach). Nie zniechęciło mnie to jednak i przeczytałam 30, ale są osoby, które przy wygórowanych celach, szybko się zniechęcą, gdy nie będzie widać efektu.
  • Dzięki powyższym założeniom mój cel jest realny, ponieważ uwielbiam czytać – nie zasnę bez przeczytania chociaż kilku stron. Co oznacza, że czytam każdego dnia, nie muszę się do tego specjalnie zmuszać, a dodatkowo mam motywację w postaci pobicia rekordu z zeszłego roku!
  • Wiem gdzie jest start, a gdzie meta – 40 książek w 365 dni. Czyli zostały jasno określone ramy czasowe.

Niezależnie czy za początek zmian wyznaczycie sobie pierwszy dzień nowego roku, czy jakąkolwiek inną datę pamiętajcie, aby wiedzieć, gdzie zmierzacie. Bez tego prędzej czy później pogubicie się na tyle, że zmarnujecie tylko czas i energię.

4. WYZWANIA SĄ DOBRE

Jakikolwiek cel sobie postawisz rozbij go na mniejsze cele. Zmiana nawyku, która ma być na zawsze (wielkie wyzwanie) jest dużo trudniejsza niż zmiana nawyku na np. dwa tygodnie (małe wyzwanie). Jeśli planujesz w tym roku wstawać wcześniej o 15 min. to podejmij takie wyzwanie przez 2 tygodnie. Jeśli planujesz przeczytać 40 książek w tym roku, podejmij wyzwanie przeczytania jednej w 2 tygodni itp.

Po tych 14 dniach (o ile Ci się uda) będziesz mieć więcej wewnętrznej siły do postawienia kolejnego kroku (np. kolejne 30 dni wczesnego wstawania i przeznaczenie tego czasu na naukę 5 słówek z jęz. hiszpańskiego). Dwutygodniowy sukces będzie podstawą do większej wiary w siebie, która z kolei będzie motorem do kontynuowania nowego nawyku.

Wyzwaniem, które podjęłam w zeszłym roku, był powrót do jogi. Kiedyś trenowałam kilka razy w tygodniu, później kontuzja kolana i lata praktykowania innych sportów oddaliły mnie od jogi, jak to tylko możliwe. Już w trakcie ciąży zatęskniłam za tą formą ćwiczeń. Wtedy ćwiczyłam z płytą: Prenatal Yoga by Shiva Rea. Po ciąży postanowiłam powrócić do praktykowania. Nie bardzo wiedziałam od czego zacząć. Zaczęłam szukać, szperać, wyciągnęłam wszystkie płyty dvd jakie znalazłam z jogą, aż trafiłam na 30 day yoga challenge by Erin Motz. To był strzał w dziesiątkę. Proste ćwiczenia 10-20 minutowe, wykonywane każdego dnia, powoli przygotowały mnie do podjęcia pełnego programu. Wytrwałam 30 dni i poczułam się znacznie lepiej bo: a) osiągnęłam cel b) widziałam jak moje ciało się zmienia (widoczne efekty) i c) podniosłam poprzeczkę znacznie wyżej – chciałam ćwiczyć dalej!

5. KAMIENIE MILOWE I ZMIANY KIERUNKU

Przy postanowieniach warto uwzględnić kilka punktów kontrolnych, dzięki którym będziecie wiedzieć czy zmierzacie do celu. Jeżeli tak to super, jeżeli nie, to może warto pomyśleć nad korektą celu lub zmianą trasy?

Ja tak zrobiłam, gdy w pewnym momencie po 3 miesiącach czytania miałam na koncie kilka pozycji. Wtedy postanowiłam znaleźć dodatkowy czas na czytanie: spacer z córeczką w wózku (książka w ręku), 15 min. wcześniejsze wstawanie – książka przy łóżku, 15- minutowy stretching (pozycje są dość statyczne) – książka w ręku. Połączyłam czytanie z kilkoma czynnościami, które wykonuję w ciągu dnia i udało się, czytanie nabrało tempa.

6. NIE OSIADAJ NA LAURACH 🏆

Jeśli udało Ci się osiągnąć cel to GRATULUJĘ! Lecz nie poprzestawaj na tym. Postaw sobie poprzeczkę jeszcze wyżej! Na pewno się uda, skoro już raz zdobyliśmy nasz cel! Jeśli się nie udało, przeanalizuj go krok po kroku i wyłap błędy. Podejmij próbę jeszcze raz, a na pewno się uda. Dobrze gdy, na koniec wyznaczysz sobie nagrodę – wyjście do kina, nowe buty do biegania, nowa książka, a może patelnia grillowa? Cokolwiek to jest niech będzie w jakimś stopniu związane z Twoim celem 🙂

Jeśli brakuje Ci motywacji do działania to zapraszam do wcześniejszego wpisu

7 sposobów motywowania siebie.

Zatem pamiętajcie, aby konstruować cele, które są SMART i odpowiedzieć sobie na trzy proste pytania: co, jak i kiedy.

NIEZBĘDNIK POSTANOWIEŃ NOWOROCZNYCH

Ułatwianie Wam życia stało się moją pasją ;P  Zrobiłam niezbędnik postanowień noworocznych, bo mocno wierzę, że mając taki plan na pewno osiągnięcie wymarzony cel! Wpiszcie w niego swoje 3 postanowienia noworoczne. Określcie czas, zdefiniujcie cel, ustalcie drobne kroki, które zsumują się na Wasz przyszłoroczny sukces!

NIEZBĘDNIK POSTANOWIEŃ NOWOROCZNYCH

DO POBRANIA: NIEZBĘDNIK POSTANOWIEŃ NOWOROCZNYCH

Trzymam kciuki za realizację Waszych postanowień noworocznych!