Jak się nie dać świątecznej gorączce!


Planujesz, kupujesz prezenty, składniki na dania świąteczne, sprzątasz, pieczesz…lista zadań wydaje się nie mieć końca?! Gdy pierwsza gwiazdka pojawia się na niebie, padasz ze zmęczenia. Najchętniej poszłabyś spać lub usiadła w fotelu z książką. Niestety, jak co roku, zaprosiłaś całą rodzinę, która przyjdzie na „gotowe”. Obiecywałaś sobie, że w tym roku, już na pewno, nie urządzisz kolacji wigilijnej, lecz znowu uległaś. Nie powiedziałaś „Nie” i zgodziłaś się kolejny raz zorganizować Święta u siebie. Oczywiście w świątecznym szale zabrakło Ci czasu, aby zatroszczyć się o siebie. Brzmi znajomo? Oto kilka prostych sposobów jak nie zwariować w przedświątecznej gorączce i co zrobić by pięknie wyglądać w ten wyjątkowy wieczór…

1. NIEZBĘDNY NIEZBĘDNIK

Lista zadań ułatwi rozplanowanie przedświątecznych zadań. Podziel obowiązki wśród poszczególnych członków rodziny. Gotową listę możesz przygotować sama lub skorzystać z tej przygotowanej przeze mnie 👉 Niezbędnik Świąteczny Ty będziesz miała więcej czasu, nie weźmiesz wszystkiego na swoje barki, a i rodzina poczuje, że ma swój udział w przygotowaniach tak ważnej uroczystości.

ikona_startu2. PODZIEL SIĘ W TE ŚWIĘTA RÓWNIEŻ OBOWIĄZKAMI

Nie wstydź się prosić o pomoc. Niech siostra zrobi rybę po grecku, teściowa pierogi, a ciocia Jadzia śledzie. Jeśli razem z partnerem i dziećmi opracowaliście listę zadań, to niech teraz każdy z was wywiąże się ze swojej części. Partner umyje okna, dzieci wysprzątają swoje pokoje, a Ty zaczniesz przygotowywać swoje zadania. Jeśli taki plan wydaje Ci się nierealny…spróbuj i wprowadź go w życie, właśnie teraz! Tylko tu i teraz możesz zmienić swoją przyszłość. Na spokojnie, ale stanowczo egzekwuj wykonanie zadań. Zabaw się w lidera, który kieruje pracą zespołową.

www.marketingprofs.com

3. W PRACY POWIEDZ STOP

Naucz się odmawiać. Jeśli koledzy, szefowie zrzucili na Ciebie obowiązki przedświąteczne w firmie, bo np, ten ma dużo zadań, rodzinę, wyjście na zajęcia dodatkowe itp Powiedz STOP. Ty też przecież masz rodzinę i możesz mieć dodatkowe zajęcia. Jeśli do tej pory to Ty przygotowywałaś potrawy na Wigilię firmową oraz ozdabiałaś biuro – powiedz ”Nie”. Niech ktoś inny, wykaże się inicjatywą i przejmie Twoje obowiązki! Nie daj sobie wmówić, że tylko Ty umiesz przygotować wigilijną ucztę. Uwierz, że jeśli odmówisz i nie będziesz się angażować, to inni znajdą sposób, by urządzić wigilię. Może zamówią dania w restauracji, złożą się na firmową choinkę, a Ty w tym czasie, nareszcie zajmiesz się swoimi obowiązkami!

4. NIE KRYTYKUJ…SIEBIE

To, że nie wszystko przewidzisz i nie wszystko kupisz nie sprawi, że Wigilia będzie nieudana. To tylko Ty tak myślisz. Większość osób pewnie nawet nie zauważy, że pierogi smakują inaczej niż zwykle, bo dodałaś za dużo przypraw do farszu itp. Zamiast więc siebie krytykować, zrób sobie prezent w postaci pochwał samej siebie. Zacznij mówić sobie coś miłego: „Super posprzątałam”, „Jak nie zdążę ze wszystkim, to nic się nie stanie”, „Te pierniczki wyszły mi lepiej niż w zeszłym roku”. Zamiast skupiać się na niedociągnięciach i błędach, powiedz sobie: „Wystarczająco dobra jest ta ryba, nie ma sensu robić jej drugi raz”. Tym sposobem zyskasz czas dla siebie, a nie stracisz go na bezsensownych poprawkach każdej potrawy i udowadnianiu wszystkim, że jesteś perfekcyjną Panią domu!

615x330-sad-christmas

Za każdym razem, kiedy jednak pomyślisz coś mało pochlebnego odnośnie swojej osoby powiedz: „Stop, przecież jestem tylko człowiekiem, może mi się coś nie udać”,a kiedy piernik okaże się twardy jak kamień lub makowiec zamieni się w zakalec, powiedz sobie: „Nic się nie stało” i kup w sklepie gotowe ciasta. Może to brzmi nieco dziwnie dla Ciebie, ale musisz nauczyć się, że nikt nie jest doskonały, Ciebie nie wyłączając i że dotąd zbyt surowo osądzałaś siebie.

5. ZORGANIZUJ CZAS TYLKO DLA SIEBIE

Znajdź czas tylko dla siebie a Twoja samoocena wzrośnie – twierdzą autorki poradnika ” Kobieta i poczucie własnej wartości”. Dlatego również w przygotowaniach przedświątecznych znajdź czas tylko i wyłącznie dla siebie. Najlepiej załóż dziennik lub stwórz niezbędnik planowania czasu dla siebie. Dzięki takiemu organizerowi zobaczysz ile czasu przeznaczasz na zajmowanie się tylko sobą, a ile poświęcasz dla rodziny, przyjaciół czy pracę. Być może regularnie umieszczasz swoje potrzeby na szarym końcu? Taki dziennik pomoże Ci to zmienić – ustalenie czasu dla siebie i docenienie swojej osoby wprowadzi do Twojego życia równowagę i wzmocni poczucie własnej wartości. Zorganizuj sobie czas na odpoczynek typu: aromatyczna kąpiel ze świecami, masaż, trening. Jeśli w domu, nie możesz się dostatecznie odprężyć, bo widzisz ile jeszcze musisz zrobić to zapisz się do kosmetyczki, idź do fryzjera i zaskocz wszystkich nową fryzurą. Zamiast rutynowego przygotowywania całego domu do świąt, zadbaj najpierw o siebie. Nawet najbardziej wytworna kolacja wigilijna i wypucowane mieszkanie, to nie wszystko. Utrudzona, znowu nie będziesz cieszyć się ze świąt, a i rodzina bardziej doceni Ciebie, kiedy będziesz radosna i wypoczęta niż padająca ze zmęczenia i ciągle narzekająca!

relax-christmas

Jeśli goście wyszli najedzeni, każdy otrzymał świąteczny upominek, atmosfera była radosna lub przynajmniej bez zbytecznych zgrzytów, a Ty olśniewałaś swoją osobą – to możesz śmiało powiedzieć, że udało Ci się zorganizować cudowne Święta Bożego Narodzenia!

xmas-image

Masz szansę na zmianę swojego sposobu postępowania w te święta, ale tylko Ty zdecydujesz czy chcesz to zrobić. Bo jak mówi powiedzenie:

„Jeżeli zawsze będziesz robić to, co zawsze robisz, zyskasz to, co zawsze zyskujesz”

Posted on 20/12/2014, in AKTUALNOŚCI, ZMIANY and tagged , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: