Ludzie listy piszą…


letter

Stary, dobry list jest nieodłączną częścią mojego życia. Chciałam Wam dzisiaj przypomnieć o tradycyjnych listach, pisanych ręcznie, czasem na ozdobnym papierze, a czasem nawet staroświecko skropionych kroplą wody toaletowej – pełne wyrafinowanie!

DLACZEGO LIST?

Żeby dostać, trzeba najpierw dać. Jeżeli zaczniesz pisać do swoich przyjaciół i tych najdroższych, na pewno wielu z nich zechce Ci odpowiedzieć. Możesz zachować te listy w szufladzie, a te, które są dla Ciebie najważniejsze, przewiązać wstążeczką i schować do swojej „kapsuły czasu” – w moim przypadku jest to ozdobna skrzyneczka. Metodę ze wstążeczką na pewno pamięta jeszcze Wasza mama lub babcia.

Nie pozbawiaj się przyjemności natrafienia, przy okazji robienia wielkich porządków albo przeprowadzki za jakieś kilkanaście lat, na listy od ówczesnego tego jedynego. A co dopiero, jeśli nadal będzie tym jedynym? W takim momencie poczujesz się tak, jakby czas stanął w miejscu. Bardzo wątpliwe wydaje mi się to, żebyś trzymała skatalogowane na płytach dvd e-maile, archiwum GG itp. Poza tym takie dane łatwo wykraść, usunąć lub po prostu stracić.

Wszyscy eksperci od szczęścia, podkreślają jak ważne jest umacnianie więzi z przyjaciółmi, dlaczego więc nie robić tego poprzez tradycyjne listy?

„Ze wszystkich rzeczy, których dostarcza nam mądrość, aby przeżyć życie w szczęściu, najważniejsza jest przyjaźń” /Epikur/

20141110_084022

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Jeśli chciałabyś odnowić stare znajomości, umocnić istniejące lub zawrzeć nowe – list jest świetnym rozwiązaniem. W przypadku gdy taka metoda Ci odpowiada, ale nie wiesz jak zacząć, może najpierw spróbuj z kartkami okolicznościowymi. Pamiętanie o urodzinach, imieninach, ważnych datach stanowi podstawę przyjaźni. Z pewnością wielu Twoich znajomych i przyjaciół ma konto na Facebooku. Można tam sprawdzić daty urodzin – pozapisuj je w telefonie, np. z informacją o przypomnieniu tydzień przed tą ważną datą. Dzięki temu będziesz miała czas na kupienie kartki okolicznościowej oraz pewność, że dotrze na czas. Przyjaciele na pewno bardziej docenią własnoręcznie wypisaną kartkę niż e-maila czy sms’a.

„Gdyby płonął mój dom, w pierwszej kolejności ratowałabym wszystkie listy, jakie w życiu dostałam. Oczywiście, przede wszystkim te miłosne…” /Gwyneth Paltrow/

20141110_084119a

JAK PISAĆ?

Przede wszystkim odręcznie. Nie zmieniaj swojego charakteru pisma, ale staraj się pisać czytelnie. I nie musisz tego robić piórem, może być zwykły długopis. Jasne, że najważniejsza jest treść, jednak gdy otwierasz kopertę i widzisz ten jedyny, niepowtarzalny charakter pisma – od razu robi Ci się cieplej na sercu.

Istnieje takie bardzo stare powiedzenie: „Nic tak nie kompromituje kobiety jak atrament”. Od wieków słowo pisane robi na mężczyznach szczególne wrażenie. Traktują je bardzo poważnie i biorą sobie głęboko do serca. Jeśli więc chcesz wyznać miłość w formie listu, na pewno ukochany to doceni i zapamięta Twój nietuzinkowy gest.

Istnieją też pewne zasady, które odróżniają list od innych form korespondencji. Warto się z nimi zapoznać zanim napiszemy list do przyjaciela.

savoir-vivre

ODPISZ

List jest rozmową, a nie formą jednostronnego komunikatu. To nie jest pismo urzędowe, gdzie informujemy obywatela. Ten kto do Ciebie napisał, spodziewa się i zasługuje na odpowiedź. Jeśli list sprawił Ci przyjemność, dlaczego jej nie odwzajemnić? Mając na myśli brak kultury korespondencyjnej napisano kiedyś:

„Dureń pisze, a cham nie odpowiada, i to się nazywa korespondencja” /Julian Tuwim/

DYSKRETNY UROK PAPETERII

Drobiazgi i małe przyjemności czynią nasze życie lepszym. Jeśli lubisz rozpieszczać się czasem, otaczając się ładnymi przedmiotami, na pewno pokochasz wszelkie gadżety listowe od pięknej papeterii po różnokolorowe pióra. O gadżetach umilających pisanie już niedługo przeczytasz na moim blogu.

W ramach prezentu, dla miłośników listów, do pobrania -> TĘCZOWA PAPETERIA

LISTOWI PRZYJACIELE ŁĄCZMY SIĘ!

Z moją „listową przyjaciółką” obchodziłyśmy niedawno 10-lecie pisania listów. To cudownie móc podzielić się swoimi uczuciami z kimś, kto zawsze odpowiada, pociesza, rozumie… nie ma nic cudowniejszego niż przelać słowa na papier.

Jeśli również chciałabyś przyjaźnić się z kimś w tej formie, tutaj podaję strony, których celem jest łączyć ludzi chcących korespondować:

LISTOWA SWATKA

Jeśli poszukujesz listowego przyjaciela, a powyższe strony www Ci nie odpowiadają, mam dla Ciebie propozycję! Napisz do mnie: kontakt@niezbednikkobiety.com w temacie wpisując: ‚Listowy przyjaciel’. W kilku słowach opisz siebie, swoje zainteresowanie, napisz swój wiek i jakiś kontakt do siebie. Jeśli napisze do mnie więcej osób, kto wie może uda mi się znaleźć korespondencyjnego przyjaciela dla Ciebie?!

Posted on 10/11/2014, in AKTUALNOŚCI, ODDANA PRZYJACIÓŁKA and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

  1. Pisanie i czytanie listów jest wspaniałą formą pozwalającą zatrzymać się na chwilę w zabieganym świecie. Przelanie emocji na papier działa jak detoks i pomaga spojrzeć na wiele spraw od innej strony. Dzięki listom możemy też być bliżej przyjaciół, może nawet bliżej niż mieszkaliby zaraz za rogiem. Dlaczego? ponieważ na co dzień mamy mało czasu,by dzielić się swoimi emocjami, tym co nas boli czego się boimy,w natłoku spraw często sami się gubimy. Listy są wytchnieniem, radością. Rozmazany tusz z długopisu, krzywo postawiona literka, ozdobny szlaczek na marginesie,odręczne rysunki, zapach papieru,drobny załącznik w liście:nagrana płyta,krótki cytat z ulubionej książki,sprawia,że jest on czymś wyjątkowym, niepowtarzalnym,stworzonym tylko dla Ciebie,specjalnie dla Ciebie. Zanim otworzysz list czujesz się jak dziecko zanim rozpakuje prezent. To sprawia,że kocham listy i kocham swoją listowną przyjaciółkę.

    Polubione przez 2 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: