3 FILARY UDANEGO ZWIĄZKU


KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Zanim zacznę Was zamęczać romantycznymi rzeczami, które robię dla partnera, i które mam nadzieję staną się dla Was inspiracją, napiszę o trzech filarach bez których nie można zbudować związku. Są to: SZACUNEK, ZAUFANIE oraz MIŁOŚĆ. Dokładnie w takiej kolejności.

Znam pary (chociaż mam wrażenie, że jest ich coraz mniej), których relacje oparte są na tych składnikach i dzięki temu udaje im się uniknąć wielu zagrożeń i pułapek, które czyhają na nich we współczesnym świecie. Szanują się, więc nie traktują się w sposób uwłaczający drugiej stronie. Ufają sobie, przez co unikają bezpodstawnych podejrzeń oraz sytuacji konfliktowych. Kochają się, więc stawiają potrzeby partnera wyżej niż swoje.

Znam również takie pary, w których relacje są dość mocno zaburzone. Jeśli przyjrzymy się im bliżej dostrzeżemy brak szacunku, zaufania lub miłości, a czasami więcej niż jednego z tych filarów jednocześnie. Dało mi to do myślenia i zaczęłam się zastanawiać nad swoim związkiem: Czy szanuję swojego partnera? Czy bezgranicznie mu ufam? Czy kocham go na tyle mocno, że nie potrafiłabym żyć z nikim innym? Ty również postaw sobie te pytania i zastanów się czy Twój związek ma szansę być tym ‚do końca życia’.

Kolejność tych trzech filarów ma znaczenie. W tej kolejności każdy z nich jest pokarmem dla następnego, a razem tworzą solidną podstawę udanego związku.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

1. SZACUNEK

Jeśli szanujesz swojego partnera, szanujesz też siebie. Rozumiesz, że jesteś szanowana przez partnera, i że w każdej napotkanej sytuacji on zastanowi się i zareaguje tak, by nie krzywdzić drugiej strony – Ciebie. Szanując drugą osobę, automatycznie gwarantujemy sobie takie samo traktowanie. Partner nie będzie nam ubliżał czy uprzykrzał życia, bo wie, że sam nie chciałby być tak traktowany. Zawsze staraj się stawiać w sytuacji partnera, jeśli zamierzasz powiedzieć coś, co potencjalnie może być krzywdzące. Zawsze też daj możliwość udzielenia odpowiedzi na Twój zarzut, czy informację, którą chcesz przekazać. Taki kodeks postępowania prowadzi automatycznie do następnego filaru:

2. ZAUFANIE

Jeśli szanujesz siebie i partnera, nigdy nie będziesz go oszukiwać, ponieważ tego samego oczekujesz od niego. Kiedy napotykasz na swojej drodze pokusę, jesteś w stanie się jej oprzeć, ponieważ zastanawiasz się: „Czy to nie krzywdzi mojego partnera?”, „Czy sama chciałabym być tak potraktowana?”, „Czy on na to zasługuje?”. Niezachwiane i bezwarunkowe zachowanie jest wynikiem trzeciego filaru jakim jest:

3. MIŁOŚĆ

To stan całkowitego bezpieczeństwa, szczęścia i bliskości, który jest bezpośrednim wynikiem szacunku i zaufania. Nie mam na myśli zakochania, kiedy pojawiają się motyle w brzuchu. Choć to piękny stan, to jednak nie jest miłością. Według mnie Miłość to stan, w którym człowiek jest w stanie poświęcić wszystko, bez warunków i pytań, dla drugiej osoby.

Jeśli nauczymy się budować relacje na tych trzech filarach, będziemy umieli zbudować związek „na całe życie”, a nie przelotną znajomość zbudowaną na nitkach babiego lata, które jak wiemy trwa bardzo krótko…Cały czas pracuję nad swoim związkiem, czasami ponoszę klęskę, czasami małe zwycięstwo. Najważniejsze by nie stracić z oczu tego, co najważniejsze!

Posted on 08/11/2014, in AKTUALNOŚCI, KOCHAJĄCA PARTNERKA and tagged , , . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

  1. Zgadzam się z tymi tezami. Wiem coś o tym, bo na sobie doświadczyłem, a konsekwencje były przykre, bolesne i w końcowym rozrachunku tragiczne. Teraz będąc w drugim związku nie popełniam błędów z przeszłości. Moje życie zmieniło się diametralnie, a ja cieszę się z jego uroków razem z partnerką 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: