Odpoczywaj mądrze!


odpoczywaj mądrze, niezbędnik kobiety

Każdy człowiek potrzebuje odpoczynku. Bez względu na to czy jesteś przedsiębiorcą, mamą na pełny etat czy studentem, odpoczynek to ważny element naszego dnia. Chwila odpoczynku może stać się cenniejsza niż myślisz, gdyż to właśnie wtedy Twój mózg zbiera siły, aby móc się koncentrować nad kolejnymi zadaniami.

Ilość informacji jaka obecnie spływa na człowieka, jest tak przytłaczająca, że nie potrafimy już odpocząć nie włączając komputera, telewizora czy innego „złodzieja czasu”. Czy ktokolwiek z Was odpoczywa w ciszy, nie myśląc o niczym, resetując się po prostu- tak jak resetuje się komputer, gdy przegrzewa się od nadmiaru działań?

Podczas gdy Twój umysł, trawi miliony treści, którymi go karmisz w ciągu dnia, Twoja dusza jest karmiona tym, co nie zostało przetrawione: resztkami informacji oraz niepotrzebnym spamem.

Chcę się podzielić z Wami najczęstszymi błędami, które popełniamy odpoczywając oraz rozwiązaniem na zwalczenie ich.

FAST FOODS DLA UMYSŁU:

1. SERIALE I PROGRAMY ROZRYWKOWE. Zastanów się jakie programy telewizyjne oglądałeś w zeszłym roku. Czy wpłynęły one na to kim jesteś dzisiaj? Czy wniosły coś wartościowego do Twojego życia? Programy rozrywkowe bawią kiedy je oglądamy, ale kiedy nagle z jakiegoś powodu nie możesz obejrzeć ulubionego serialu czy programu, bo np jest on odwołany, a Ty uświadamiasz sobie, że nie wiesz co zrobić z tym dodatkowym czasem – nie jest to już takie zabawne.  Uświadamia to nam, co moglibyśmy osiągnąć z tymi wszystkimi godzinami, gdybyśmy spędzili je inaczej.

Czytałam kiedyś artykuł (niestety nie potrafię przytoczyć źródła), że oglądając w telewizji programy o przemocy, kradzieży, niemoralnym zachowaniu stajemy się bardziej znieczuleni na takie zachowania w realnym świecie.

Oczywiście nie twierdzę, że wszystkie programy są bezwartościowe i że właśnie powinieneś wyrzucić telewizor przez okno, ale chcę zwrócić Twoją uwagę na dobór repertuaru. Sama nie mam w domu telewizji (mam telewizor, ale nie mam telewizji) i wiem ile czasu dzięki temu zyskuję. Mam go więcej dla rodziny, przyjaciół. Mam więcej czasu na czytanie, ćwiczenia i wiele innych rzeczy, które umykały mi kiedy spędzałam je przed ekranem. Telewizja ma służyć rozrywce i zajmować nam kilka godzin w tygodniu, a nie być zajęciem na pół etatu znieczulającym mózg!

2. WIECZORNE WIADOMOŚCI. Oczywiste jest, że w 30 min. wiadomościach nie da się pokazać wszystkiego, co wydarzyło się na świecie. Informacje takie muszą być więc wyselekcjonowane. Czy jednak tylko ja mam wrażenie, że wiadomości to raczej „dramatości”, w których pokazywane są tylko wydarzenia negatywne, dramatyczne i brutalne? Wiem, że na świecie dzieją się złe rzeczy, ale chcę widzieć również te dobre. Wiadomości stały się medium, które poprzez negatywne lub szokujące informacje starają się zwiększyć swoją oglądalność. Wystarczy spojrzeć na pierwsze strony gazet, gdzie słowa przemoc, morderstwo, śmierć, manipulacje, kradzież, pojawiają się niezliczoną ilość razy.

Oczywiście powinniśmy być świadomi co się dzieje na świecie, ale moim zdaniem nie ma potrzeby wiedzieć o każdej informacji, która pojawia się w wiadomościach. Będąc u mamy, obejrzałam wiadomości, i tak dowiedziałam się rzeczy ważnych, mniej ważnych oraz tych niepotrzebnych. Dla większości ludzi jest to spam, który zaśmieca nasz umysł.

3.PORTALE SPOŁECZNOŚCIOWE. Są to cudowne miejsca, gdzie można być w kontakcie ze swoimi znajomymi, rodziną itp. Ale czy konieczne jest  wchodzenie na nie każdego dnia, żeby wiedzieć co robią o 15.00, o 18.oo i o 18.15 ? Większość z nas ma setki znajomych na takich portalach, i jest niemożliwe żeby wiedzieć co każdy z nich robi w danej chwili. Wydaje mi się zresztą, że w niektórych wypadkach niewiedza jest błogosławieństwem. Oczywiście jeśli wchodzisz na te portale w konkretnym celu, bo np wymieniasz się z przyjaciółką przepisami kulinarnymi, lub pomyślałeś o krewnej z dawnych czasów i chcesz się dowiedzieć co u niej słychać to nie mam nic przeciwko, ale znam osoby, które spędzają setki godzin na czytaniu wpisów znajomych, choć mogliby ten czas spędzić bardziej produktywnie.

4. POWTÓRKI. Obiecałam sobie, że nie będę oglądać żadnych powtórek- zwłaszcza filmowych. Jest tyle ciekawych filmów: niezależnych, dokumentalnych, historycznych, na faktach itd. po co więc oglądać coś, co widziało się już wcześniej? Jasne, że po 10 latach można na dany film spojrzeć inaczej, bo jest się bardziej dojrzałym itd, ale jeśli nie jest to częścią waszej pracy lub wskazanie terapeuty 😉 to wierzę, że sięgamy po takie filmy, na jakie w danej chwili jesteśmy gotowi.

5. Inne „czarne dziury”. Bezmyślne serfowanie, gry, blogi, strony ze „śmiesznymi materiałami” to wszystko zjadacze czasu, które odciągają nasz umysł od rzeczy ważnych i sprawiają, że mózg pracuje na wysokich obrotach. Znajdź wartościowe strony www, 1-2 portale, w których jest to, o czym lubisz czytać, blog, który Cię inspiruje – cokolwiek to będzie ustal ile Twojego cennego czasu jesteś w stanie im poświęcić.

Życie jest krótkie. Są lepsze miejsca na umysłowy reset. Co należy, więc robić? Odpoczywaj mądrze i nakarm swoją duszę.

IMG_7795a

ZIELONE ŚWIATŁO DLA UMYSŁU:

1. ĆWICZENIA FIZYCZNE. Każdy rodzaj aktywności jest dobrą formą odpoczynku dla naszego umysłu. Po pierwsze przy wysiłku dotleniamy nasz organizm, bez względu na to czy biegasz, uprawiasz ZUMBĘ czy grasz w badmintona. Poza tym ćwiczenia sprawią, że wyglądamy lepiej, a co za tym idzie czujemy się lepiej. Nic zresztą tak nie motywuje, jak widoczne efekty. Zamiast więc siedzieć przed komputerem czy telewizorem idź na spacer, biegaj, wspinaj się, idź na rower, zrób cokolwiek, co zresetuje Twój umysł.

2. WYBIERAJ WARTOŚCIOWE PROGRAMY. W telewizji można znaleźć wiele kanałów, które są zgodne z naszymi zainteresowaniami. Możesz uczyć się gotować, obejrzeć program historyczny, a nawet program o tym jak zrobić coś z niczego. Cokolwiek wybierzesz, upewnij się, że jest to program, którego oglądanie sprawia Ci przyjemność, wnosi jakieś wartości do Twojego życia, oglądasz go 2-3 godz. w tygodniu, a jeśli przy tym wpływa motywująco i inspirująco do robienia czegoś w realnym świecie, gratuluję znalazłeś perłę na wysypisku śmieci!

3. ZNAJDŹ CZAS NA SWOJE HOBBY! Nic tak nie relaksuje naszego umysłu, jak nasze pasje i zainteresowania. Nasz umysł od razu przestawia się na opcje: ‚będzie miło i przyjemnie’. Bez względu na to czy Twoją pasją jest fotografowanie czy szydełkowanie. Staraj się znaleźć kilka godzin w tyg. na tą aktywność.

4. CZYTAJ! Czytanie jest bardzo dobrą formą relaksu, o ile wybierzemy ciekawą pozycję. Czytając jesteśmy bardziej kreatywni, empatyczni, i dodatkowo mądrzejsi. Moja nauczycielka biologii zawsze powtarzała, że najlepsze dla umysłu jest przed zaśnięciem zjedzenie surowej marchewki, rozwiązanie krzyżówki lub przeczytanie chociaż kilku stron książki. Ja jej wierzę 🙂

5. NIEZBĘDNY NIEZBĘDNIK. Żeby nasz umysł zwolnił, odciąż go zapisując sobie niektóre informacje na listach ‚do zrobienia’. Nie musisz uczyć się na pamięć listy zakupów czy wszystkich ważnych terminów. Ustaw przypomnienia w telefonach, zapisz w notesie, kalendarzu lub na zwykłej kartce. Jestem fanką niezbędników, czyli kartek, na których oprócz listy zakupów, mogę zapisać również plan ćwiczeń na następny dzień lub ważne daty, ale bez względu na to jak wygląda Twój niezbędnik, dla Twojego umysłu to przerwa obiadowa 🙂

Posted on 06/11/2014, in AKTUALNOŚCI, MOTYWACJA and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: